Účinná masť na bolesti krížov, urobte si podľa tohto receptu

Účinná masť na bolesti krížov, urobte si podľa tohto receptu Zdroj foto: Depositphotos

Už naše staré mamy vedeli využiť liečivú silu prírody, tak prečo sa to nenaučiť znova? Táto účinná masť na bolesti krížov sa určite zíde v každej domácnosti. 

Bolesti krížov, chrbta, svalov a kĺbov dokážu poriadne znepríjemniť život každého z nás. Ak sa liekom na potlačenie bolesti vyhýbate, vyskúšajte boľavé miesta natierať liečivou masťou. Prezradíme vám recept, vďaka ktorému si takéhoto pomocníka môžete vyrobiť aj vy sami.

Účinná masť na bolesti krížov, chrbtice a svalov

Súčasťou tejto masti je olej z ľubovníka bodkovaného. Tu sme hovorili o tom, ako si ho pripraviť doma. Olej z tejto bylinky sa dá kúpiť aj v obchodoch, avšak nie je nad vlastný produkt. Váš olej bude totiž silnejší i účinnejší, ak sa vyrába z bylín, ktoré sa nachádzajú vo vašom okolí a žijú v tom istom prostredí ako vy.

Ľubovník bodkovaný je liečivou rastlinou, ktorá má protizápalové účinky, zmierňuje bolesť a pomáha pri miernej až strednej bolesti nervov a pri bolestiach všetkých druhov.

Silné antibiotikum z tejto bylinky: Ako si ho urobiť doma?

Ďalšou zložkou masti je štipľavá paprika. Tá zlepšuje prekrvenie, zahrieva  a zmierňuje bolesť, pretože obsahuje látku, ktorá blokuje receptory bolesti v mozgu. Zvyšuje prietok krvi a periférny obeh. Pomáha pri všetkých druhoch bolesti od artritídy, po bolesti svalov, menštruačné kŕče a bolesti nervov.

Súčasťou liečivej masti je tiež zázvor, ktorý má takisto protizápalové  účinky. Rovnako ako ostatné zložky masti, zmierňuje bolesť a zvyšuje teplo a prietok krvi do oblasti, kde sa aplikuje.

Netreba zabudnúť ani na esenciálne oleje. V tomto domácom produkte je vhodné použiť  olej z rozmarínu, ktorý je protizápalový a analgetický. Takisto esenciálny olej mäty piepornej, ktorý chladí a zmierňuje bolesti.

Budete potrebovať:

4 lyžice oleja z ľubovníka bodkovaného

2 lyžice štipľavej papriky v prášku  (kajenské korenie )

1 polievková lyžica zázvorového prášku

2 lyžice bambuckého masla

2 lyžice včelieho vosku

20 kvapiek éterického oleja z rozmarínu

20 kvapiek éterického oleja z mäty piepornej

Plátenné alebo čajové vrecko

Páli vás záha? Takto sa treba stravovať

Postup

Do nádoby dajte olej z ľubovníka bodkovaného. Zázvorový prášok a kajenské korenie zmiešajte a nasypte do plátenného vrecka, ktorý vložíte do oleja. Olej s vreckom zohrievajte asi tridsať minút v parnom kúpeli ( pod misku s olejom umiestnite väčšiu nádobu s vodou, ktorú  na miernom ohni privediete do varu). Vrecko s korením občas prevráťte a pritlačte o stenu nádoby, aby ste sa uistili, že prášková zmes v sáčku je navlhčená.

Po 30 minútach zmes odstavte a nechajte olej vychladnúť na izbovú teplotu. Vyberte čajové vrecko a snažte sa z neho vyžmýkať čo najviac oleja.

Rovnako v parnom kúpeli zohrejte aj bambucké maslo a včelí vosk.  Varte na miernom ohni, kým sa neroztopia, potom odstavte zo sporáka a pridajte éterické oleje.

Nalejte do nádob. Pred uzatvorením nechajte masť dobre vychladnúť.

Použitie:

Masťou môžete  masírovať  boľavé kĺby a svaly podľa potreby. Po jej použití si umyte ruky, aby sa masť nedostala do očí alebo slizníc. Neaplikujte na citlivé časti. Ak ste alergickí alebo citliví na niektorú zo zložiek v masti, radšej produkt nepoužívajte.