Účinnejšie ako lieky: Bylinky, ktoré pomáhajú v boji s chorobami

Účinnejšie ako lieky: Bylinky, ktoré pomáhajú v boji s chorobami Zdroj foto: Depositphotos

Je čas chrípkových ochorení, ktoré môžu znepríjemniť mnohým z nás život. Chcete zostať fit? Tu sú bylinky účinnejšie ako lieky, ktoré môžu pomôcť v boji s chorobami.

Teraz je ten správny čas spoznať estetickú, ale aj liečivú hodnotu rastlín, ktoré môžeme mať doslova na dosah ruky. V tomto článku sa pozrieme na liečivé bylinky, ktoré sa nachádzajú v našich záhradách a môžu nám pomôcť vyzdravieť, niekedy sú dokonca účinnejšie ako lieky.

Účinný liečiteľ kostihoj, ako si urobiť tinktúru?

Repík lekársky – Prvá pomoc pri ránach a dýchacích problémoch

Repík lekársky nie je len obyčajná záhradná rastlina. Jeho vlastnosti boli známe už našim predkom a využívali sa napríklad v 15. storočí na bojiskách  ako súčasť arkebuzovej vody na liečbu strelných rán. Tento historický fakt podčiarkuje významnosť a efektivitu repíka. Je to bylinka prirodzená pre naše klimatické podmienky, nenáročná na pestovanie a jej nasušené listy môžu byť kľúčom k liečbe pri rôznych zdravotných problémoch, vrátane bronchitídy, bolesti, chrípky, vykašliavaní hlienov alebo zápalov močových ciest.

Účinnejšie ako lieky: Bylinky, ktoré pomáhajú v boji s chorobami
Repík lekársky. Zdroj foto: Depositphotos

Nechtík lekársky – Slnečný úsmev pre náladu

Nechtík lekársky je známy svojimi žiarivými žltými kvetmi, ktoré sú nielen krásne na pohľad, ale majú aj pozoruhodné liečivé účinky. Práve v čase, keď nás trápi jarná únava, môže byť čaj z nechtíka skvelým spôsobom, ako zlepšiť náladu a dodať energiu. Nechtík mal svoje miesto aj v historických záznamoch, kde sa uvádza jeho použitie proti kiahňam a osýpkam. Navyše, ak trpíte problémami s ďasnami alebo máte vredy v ústach, pravidelne vyplachujte ústa odvarom z nechtíka. Takisto je prospešný pri liečbe kŕčových žíl.

Repík lekársky
Nechtík lekársky. Zdroj foto: Depositphotos

Rebríček obyčajný – Neoceniteľný pomocník pre krv a dýchacie cesty

Na prvý pohľad sa môže rebríček obyčajný zdať ako obyčajná burina rastúca na lúkach, ale skutočnosť je iná. Tradície jeho využívania siahajú hlboko do minulosti, kde sa cenila jeho schopnosť zrážať krv. Dnes je využívaný predovšetkým pri liečbe dýchacích ciest a ochorení, ako je chrípka. Bolia vás zuby? Požujte niekoľko zelených listov rebríčka ako prvú pomoc.

Účinnejšie ako lieky, spoznajte bylinky zo záhrady
Rebríček obyčajný. Zdroj foto: Depositphotos

Prírodná lekáreň vo vašej záhrade

Tieto bylinky predstavujú len zlomok z bohatstva, ktorý sa môže skrývať vo vašej záhrade. Ich výhoda spočíva v prirodzenosti, absencii syntetických aditív a nízkej pravdepodobnosti vedľajších účinkov. Pred ich použitím je však vždy dôležité konzultovať ich použitie so zdravotníckym odborníkom, najmä ak ste tehotná, dojčíte, alebo užívate iné lieky.