Choroba kráľov dna: Pomoc nájdete v záhrade

Choroba kráľov dna: Pomoc nájdete v záhrade Zdroj foto: Depositphotos

Hovorí sa jej aj choroba kráľov. Reč je o metabolickom ochorení zvanom dna.

Kedysi sa jej hovorilo choroba kráľov, dnes je to ochorenie, ktoré postihuje tisíce ľudí po celom svete. Dna je spôsobená nadmerným hromadením kyseliny močovej v krvi, čo vedie k tvorbe bolestivých kryštálov v šľachách, okolo kĺbov a dokonca v obličkách. Toto ochorenie spôsobuje bolesti kĺbov a môže viesť k vážnym komplikáciám, ak nie je riadne liečená. Našťastie, mnoho bylín, ktoré rastú v našich záhradách, môžu pomôcť pri zmierňovaní príznakov tohto ochorenia. Ako si môžeme pomôcť bylinkami z našej vlastnej záhrady?

Zeler

Zeler je známy svojou typickou arómou a môže pomôcť proti bolesti spojenej s dnou Môžeme ho pridať do svojich jedál, ale najlepší spôsob, ako ho do tela dostať, je vypiť každý deň 100 ml čerstvej šťavy. Nie každý však zvládne typickú chuť zeleru. Ďalšou možnosťou je nechať 2 lyžice sušených zelerových semien cez noc lúhovať v 200 ml studenej vody. Ráno výluh scedíme a pijeme trikrát denne.

Pestovanie mikrobyliniek: Vitamíny z kvetináčov

Koreň púpavy

Koreň púpavy obsahuje látky, ktoré pomáhajú vylučovať nadmernú kyselinu močovú z organizmu. Môžeme si pripraviť čaj z koreňa púpavy a pravidelne ho piť. Sušený koreň púpavy môžeme tiež pridávať do rôznych polievok a dá sa z neho dokonca pripraviť vynikajúca bezkofeínová káva.

Choroba kráľov dna: Pomoc nájdete v záhrade

Zdroj foto: Depositphotos

Žihľavový čaj

Žihľava má diuretické vlastnosti, ktoré podporujú vylučovanie prebytku kyseliny močovej. Preto čaj z tejto rastliny môže pomôcť znížiť hladinu kyseliny močovej v tele. Pripravíme si ho nasledujúcim spôsobom: do hrnčeka si nasypeme dve lyžice sušenej žihľavy (zbierame a sušíme najlepšie mladé lístky), zalejeme 200 ml vriacej vody a necháme lúhovať desať minút. Tento čaj pijeme trikrát denne, avšak pozor, iba počas doby piatich týždňov. Z čaju sa dá pripraviť tiež kúpeľ na boľavé kĺby.

Dna je ochorenie, ktoré môže spôsobiť vážne nepohodlie a bolesť. Avšak pomocou rôznych metód, ako sú prírodné bylinky z našej záhrady, môžeme zlepšiť kvalitu života. Naša záhrada môže byť cenným zdrojom podpory nášho zdravia.