Vetry a nafukovanie: Pomôžu tieto recepty

Vetry a nafukovanie: Pomôžu tieto recepty Zdroj foto: Depositphotos

Vetry a nafukovanie sú nepríjemným javom, s ktorým sa stretla väčšina z nás. Čo môže pomôcť? 

Vetry a nafukovanie je celkom bežným javom, najmä po konzumácii niektorých potravín. Ide o stav, ktorý môže vznikať z rôznych dôvodov, vrátane stravy, stresu alebo gastrointestinálnych problémov. V článku sa pozrieme na niekoľko jednoduchých receptov, ktoré môžu pomôcť tieto príznaky zmierniť alebo celkom odstrániť.

Recepty na zmiernenie vetrov a nafukovania

Bylinkový čaj s mätou a fenikelom

Bylinky sú známe svojimi prospešnými účinkami aj na trávenie, a preto môžu byť užitočné pri zmiernení vetrov. Pripravme si čaj zo zmiešaných bylín vrátane mäty a feniklu. Tieto bylinky pomáhajú tráviacemu traktu. Vynikajúca je tiež kombinácia sušenej mäty a harmančeka. Za skúšku tiež stojí odvar z tymianu, ktorý si pripravíme z jednej lyžičky sušenej bylinky, ktorú zalejeme 200 ml vriacej vody. Necháme lúhovať 5 až 10 minút.

Správna príprava húb, na toto si dajte pozor

Prvá pomoc – rasca a majoránka

Pri vetroch veľmi dobre pomáha rasca a majoránka. Konkrétne zmiešajme v pomere 1:1 drvenú rascu a sušenú majoránku. Potom jednu čajovú lyžičku zmesi nasypme do šálky, zmiešajme so studenou vodou a vypime. Pridanie týchto byliniek do jednotlivých pokrmov funguje tiež ako skvelá prevencia práve proti vzniku ťažkostí s nafukovaním.

Vetry a nafukovanie: Pomôžu tieto recepty
Zdroj foto: Depositphotos

Jogurt s probiotikami

Probiotiká sú priateľmi nášho tráviaceho systému. Pravidelná konzumácia jogurtu s obsahom živej kultúry prebiotík môže udržiavať vašu črevnú flóru v rovnováhe a predchádzať problémom s nafukovaním.

Čerstvé ovocie a zelenina

Potraviny bohaté na vlákninu, ako sú jablká a hrušky, môžu pomôcť pri správnom fungovaní tráviaceho systému. Vláknina pomáha odstrániť nadbytočný plyn a zlepšiť tráviaci proces.

Relaxácia a cvičenie

Stres môže mať veľký vplyv na náš tráviaci systém. Snažme sa vykonávať praktiky na zvládnutie stresu a vyhýbať sa stresovým situáciám. Pomôžu relaxačné metódy, ako je meditácia alebo jogové cvičenie.

Problém konzultujte s lekárom

Ak sa problémy s nafukovaním stávajú častými a bolestivými, mali by sme to konzultovať s lekárom. Tieto príznaky môžu byť znakom vážnejších zdravotných problémov, ako syndróm dráždivého čreva alebo celiakie.