Voňavé nápady z levandule pre vaše zdravie krásu

Voňavé nápady z levandule pre vaše zdravie krásu Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám voňavé nápady na využitie levandule v domácnosti. Objavte všestrannosť tejto bylinky a využite jej pozitívne účinky na zdravie a krásu.

Levanduľa je známa svojou aromatickou vôňou. Jej pozitívne účinky využívali už naše staré mamy. Na čo všetko sa dá použiť? Tu sú voňavé nápady z levandule.

Levanduľový cukor

Čo tak začať s niečím sladkým? A to napríklad cukrom s levanduľovou príchuťou. Čerstvé kvety tejto bylinky treba zmiešať s bielym cukrom a vytvoríme aromatické sladidlo vhodné na ovocné koláče.  

Úžasné bylinky, ktoré pôsobia proti stresu a depresii

Olej s levanduľou

Do olivového oleja dáme levanduľové kvety a necháme lúhovať 21 dní. Potom olej scedíme. Má priaznivé účinky na našu pokožku. Hojí rany napríklad po popáleninách či zmierňuje nepriaznivú reakciu po uštipnutí hmyzom. Tento olej môžeme tiež použiť pri migrénach, depresii a nespavosti.

Levanduľová tinktúra

Tento produkt sa vyrába jednoducho a to tak, že levanduľu zalejeme alkoholom a necháme odstáť 14 dní. Po precedení získame tinktúru, ktorá sa dá používať na podporu rastu vlasov.

Levanduľový čaj

Pre milovníkov čaju je tu skvelá voľba. Pripravte si čaj z čerstvých alebo sušených levanduľových kvetov. Okrem chuti vám pomôže aj upokojiť sa a relaxovať. A tiež pomáha pri nespavosti.

Voňavé nápady z levandule pre vaše zdravie krásu
Zdroj foto: Depositphotos

Vrecká do skrine

Ak chceme mať voňavé oblečenie a zároveň ochrániť šaty pred molami, môžeme si vyrobiť vrecúška, ktoré naplníme sušenými kvetmi levandule.

Levanduľový med

Pre milovníkov medu je tu dobrá správa. Levanduľové kvety namočené v mede mu dodajú tú správnu arómu a chuť. Hodí sa nielen do čaju ale i na sladké pečivo.

Levanduľový bylinkový kúpeľ

Sušené vňate levandule dáme do vane a napustíme ju horúcou vodou. Necháme ju vychladnúť tak, aby sme sa v nej mohli kúpať. Ak do kúpeľa pridáme navyše epsomskú soľ, uľavíme tým našim svalom.

 

Využitie levandule je tak rozmanité, že ju môžete integrovať do každej časti svojho života. Experimentujte s týmito nápadmi a objavte, ako vám levanduľa môže pomôcť zlepšiť pohodu a príjemnú vôňu vo vašej domácnosti.