Upečte si originálne ozdoby s vôňou Vianoc

Upečte si originálne ozdoby s vôňou Vianoc Zdroj foto: Depositphotos

Tieto koláčiky krásne prevoňajú váš domov a dajú to správne čaro. Upečte si originálne ozdoby s vôňou Vianoc.

Okrem perníkov, medovníkov či saloniek sa dajú na váš vianočný stromček upiecť špeciálne „koláčiky“, ktoré síce krásne voňajú, ale nie sú na jedenie. Upečte si originálne ozdoby s vôňou Vianoc.

Voňavé koláčiky na vianočný stromček

Tieto voňavé ozdoby si pripravíme tak, že zmiešame jablkové pyré s voňavým korením ( napríklad škorica, vanilka, badián, aníz, klinčeky). Práve v takom pomere, aby sme získali cesto, z ktorého sa dajú vykrajovať formičkami rôzne tvary. Pokojne môžeme pridať trochu lacnej múky. Pozor, rozhodne nie však viac ako jednu tretinu. Do cesta okrem škorice a spomínaného korenia môžeme pridať aj perníkové korenie.

Cesto necháme chvíľu na doske odpočívať. Potom ho vyvaľkáme a vykrajujeme svoje obľúbené tvary. Tie poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.

Koláčiky sa môžu piecť dvoma spôsobmi. Záleží najmä, či chceme mať voňavé ozdoby hrubšie alebo skôr tenšie. Ak dáme vykrojené tvary piecť na 180 °C, koláčiky nám napuchnú. Ak ich necháme len usušiť približne na 90 °C, ostanú tenké a ploché. Voňavé ozdoby je možné použiť nielen na vianočný stromček, ale dajú sa pekne zapracovať aj do vianočných vencov, dekorácií na stole a podobne. Fantázii sa medze nekladú.

Ako vyrobiť bylinkový ocot – skvelý darček pre gurmánov

Vločky s bielkového snehu

Ďalším koláčikom a zároveň peknou ozdobou na vianočný stromček môžu byť tieto vločky, ktoré sa pripravujú s bielkov. Na rozdiel od vyššie uvedeného receptu na voňavé koláčiky, tieto sa dajú jesť a sú celkom chutné.

Na vločky budeme potrebovať 5 bielkov, 300 g práškového cukru, 250 g kokosovej múčky. Postup je nasledovný. Najskôr si vyšľaháme bielky s práškovým cukrom nad parou do zhustnutia. Potom do horúceho snehu zľahka primiešame kokosovú múčku. Plech vystelieme papierom na pečenie. Prichystáme si cukrárske vrecko s ozdobnou trubičkou ( najlepšie aby nebola hladká). Vrecko naplníme snehom a formujeme venčeky drobnejších tvarov. Vločky usušíme pri 90 až 100 °C.