Užite si jeseň – hviezdne obdobie javorov

jeseň a javore zdroj: pixabay.com

Jeseň je pre každý javor hviezdnym obdobím, kedy zažiari najviac a vyslúži si najväčší obdiv.

Niektoré druhy javorov sú príliš veľké na to, aby sa bežne pestovali v záhradách. Ak si chcete vychutnať iskrenie ich nádherných farieb v jesennom období vo vašej záhrade či predzáhradke, nemusíte zúfať. Existujú tzv. japonské javory, ktoré vyniknú aj na menších pozemkoch v plnej kráse.

 

Tvary listov

 

Listy javorov samotnými tvarmi nadchnú každého milovníka prírody. Javor dlaňolistý má listy dlhé 3 až 12 cm. Odrody javora japonského môžu mať listy dokonca až dvojnásobnej dĺžky.

 

Listy javora pripomínajú dlaň s prstami. Typicky majú päť až sedem, niekedy dokonca deväť až jedenásť “prstov” so zúbkovanými okrajmi.

javorové listy
zdroj: pixabay.com

Jeseň? Výbuch farieb

 

Skracujúce sa dni a klesajúce teploty. Zelené farbivo chlorofyl sa vytráca z listov javorov japonských a dáva priestor vyniknúť iným farebným odtieňom. Bežne platí pravidlo, že odrody, ktoré majú v lete zelené listy, ich na jeseň zafarbia na zlatožlté až oranžovočervené farebné odtiene. Odrody, ktoré v lete majú listy tmavo vínovej farby vaše oči potešia v jesennom období karmínovo červeným odtieňom. Úchvatné farebné odtiene a kombinácie vznikajú postupne meniacimi sa farbami listov.

 

Pozor na vietor

 

Dôležité je vybrať správne miesto, na ktoré japonské javory vysadíme. Najlepšie im vyhovujú ľahko tienisté miesta. Celodenné páliace slnko im môže výrazne uškodiť. Sucho im vôbec nerobí dobre, preto je dôležité dbať na pravidelné zavlažovanie. Na druhej strane množstvo závlahy treba správne odhadnúť, pretože ak sú príliš preliate vodou, sú náchylné na hubové ochorenia.

5 tipov pre krásnu neskorú jesennú záhradku

Pôda, do ktorej plánujeme vysadiť japonské javory, by nemala byť príliš vápenatá. Pred sadením ju prekypríme do hĺbky, obohatíme kvalitným kompostom, priepustnosť v prípade potreby zlepšíme primiešaním piesku.

 

Vietor. Kapitola sama o sebe čo sa pestovania japonských javorov týka. Vie spraviť veľkú škodu. Dokáže rýchlo vysať vodu a prejaví sa to hnednúcimi listami, ktoré sa pri dotyku drobia. Dôležitá rada znie – japonské javory nikdy nesadíme na veterné miesta. Odporúča sa chrániť ich pred negatívnym vplyvom vetra vyššími susednými rastlinami alebo živým plotom.