Užitočné tipy na pestovanie uhoriek v kvetináčoch

Užitočné tipy na pestovanie uhoriek v kvetináčoch Zdroj foto: Depositphotos

Nemáte záhradu a napriek tomu chcete vlastnú zeleninu? Spoznajte užitočné tipy na pestovanie uhoriek v kvetináčoch.

Pestovanie uhoriek si môžu dopriať aj majitelia bytov s balkónom. Ak teda patríte k nim a chcete mať vlastnú zeleninu, máme pre vás užitočné tipy na pestovanie uhoriek v kvetináčoch.

Veľkosť nádoby

Pri pestovaní každej zeleniny v kvetináči je dôležité začať výberom vhodnej nádoby. I pri uhorkách platí, čím väčšia, tým lepšia. Väčšie nádoby (30 až dokonca  80 centimetrov v priemere) pojmú viac zeminy z črepníkov, ktorá zase zadržiava vodu na dlhší čas. A uhorky pre svoj správny rast potrebujú dostatok vlhkosti.

Ako pestovať stéviu, tu sú dobré tipy

Slnečné svetlo

Vaša záhrada s kvetináčmi uhoriek vyžaduje najmenej šesť až osem hodín plného slnka denne. Mnoho záhradníkov má tendenciu preceňovať, koľko slnka sa na určitú oblasť dostane, takže je užitočné monitorovať miesto, kde plánujete umiestniť nádoby predtým, ako ich tam dáte.

Vhodný substrát bohatý na živiny

Aby ste mali dostatočnú úrodu uhoriek, je dôležité použiť vhodný živinami nabitý substrát.

Hnojivo

Uhorky sú náročné na živiny. Pred výsadbou je užitočné pridať do pôdy v kvetináči viacúčelové hnojivo s pomalým uvoľňovaním (ak už sa v substráte nenachádza). Potom rastliny prihnojte formou zálievky počas vegetačného obdobia každý druhý týždeň.

Užitočné tipy na pestovanie uhoriek v kvetináčoch
Zdroj foto: Depositphotos

Teplota pôdy

Uhorky potrebujú teplú pôdu, aby sa im darilo, a najlepšie rastú, keď sú teploty pôdy medzi 20 až 35 °C. Nesaďte uhorky, kým teplota pôdy nie je aspoň 21 °C. V závislosti od toho, ako sú nádoby chránené a od materiálu, z ktorého sú vyrobené, možno budete musieť s výsadbou počkať dva týždne po poslednom mraze vo vašej oblasti. Niektoré materiály kvetináčov sa zahrievajú rýchlejšie ako iné. Napríklad čierne plastové nádoby udržujú teplo a môžu dosiahnuť požadovanú teplotu skôr ako iné materiály.

Pravidelná zálievka

Úspešná úroda uhoriek závisí od konzistentnej a dostatočnej vlhkosti; pôda v nádobe musí byť vlhká, ale nie mokrá. Skontrolujte vlhkosť zapichnutím prsta až po druhý kĺb do pôdy. Ak je pôda vlhká, kvetináč s rastlinou vodu nepotrebuje. Ak je pôda suchá, pridávajte vodu veľmi pomaly, kým nevytečie z drenážneho otvoru nádoby. Uistite sa, že pôda absorbuje vodu. Ak je pôda veľmi suchá, môže sa stiahnuť zo stien nádoby a voda môže stekať a vytiecť po stenách nádoby skôr, ako ju pôda stihne absorbovať.

Nezabudnite na oporu

Aby sa uhorky nešplhali a neplazili po celom balkóne, zhotovte im oporu, napríklad v tvare mriežky.