Záhrada

Vrúbľovanie v máji? Tešte sa na skvelé výsledky

Ovocné stromčeky sa medzi záhradkármi tešia čoraz väčšej obľube. Vlastnoručne vypestované lahodné plody potešia telo aj dušu. Rozmnožovanie ovocných stromčekov sa dá riešiť troma spôsobmi a jedným z nich je nepriame vegetatívne rozmnožovanie. V rámci tohto druhu rozmnožovania poznáme očkovanie a vrúbľovanie.

Čo je vrúbľovanie?

Ako už bolo uvedené, ide o nepriame vegetatívne rozmnožovanie. Časť jednoročného výhonu alebo letorastu s niekoľkými očkami (najčastejšie jedným až piatimi) sa prenáša z vrúbľa na podpník. Odber vrúbľov prebieha v období vegetačného pokoja, to znamená medzi decembrom až januárom. Je potrebné vybrať dobre vyzreté výhony. Tie skladujeme v chladných miestnostiach pri teplote 0-5 stupňov.

Plánujete zakladanie trávnika? Na toto nezabudnite

Kedy je vhodné ho použiť?

Vrúbľovanie podľa ročného obdobia delíme na predjarné, jarné a letné. Odborníci tvrdia, že najlepšie výsledky sa dosahujú pri predjarnom a jarnom vrúbľovaní, to znamená v období od februára do mája. Základnou podmienkou pre vrúbľovanie je dostatočná teplota. Tú si overíme tak, že ruky nesmú chladiť. Nepriaznivé poveternostné podmienky ako zima, vietor, dážď či sneženie v čase vrúbľovania majú negatívny vplyv na ujatie vrúbľov.

V predjarných a jarných mesiacoch sa odporúča ovocné stromčeky vrúbľovať v nasledovnom poradí – egreš, ríbezle, čerešne, višne, marhule, slivky, ringloty, hrušky a jablone. Vo všeobecnosti sa letné mesiace považujú za vhodnejšie pre očkovanie. No záhradkárska prax hovorí, že úspešne sa dajú vrúbľovať egreše a ríbezle. Dokonca koncom augusta je možné vrúbľovanie čerešní a višní.

zdroj: pexels.com

Aké spôsoby vrúbľovania poznáme?

Poznáme dva základné spôsoby vrúbľovania – v období vegetačného kľudu a v období kedy v podpníku prúdi miazga. V období vegetačného kľudu podpník ešte nemá miazgu. Používame nasledujúce spôsoby vrúbľovania – kopulácia, anglická kopulácia, sedielkovanie, do rázštepu, plátkovanie, vrúbľovanie na klin či vrúbľovanie na koziu nôžku.

V období kedy v podpníku prúdi miazga možno použiť všetky uvedené spôsoby vrúbľovania. Navyše sa však môžu použiť aj vrúbľovanie za kôru, do boku či Tittelov spôsob vrúbľovania.

Mercurial8

Recent Posts

Pestovanie klinčeka: Tieto kvety nesmú v záhrade chýbať!

Klinček záhradný patrí medzi kvety, ktoré zaujmú na prvý pohľad svojou eleganciou a pestrosťou. Pestovanie…

14 hodín ago

Prečo strihať hlodavcom pazúre? Tu sú dôležité odpovede

Máte doma zajaca či morča? Viete prečo strihať hlodavcom pazúre? Tu sú odpovede na dôležité…

2 dni ago

Kvalitné hrozno: Ako ho dopestovať? Začať treba už teraz

Kto by odolal šťavnatým strapcom sladkého hrozna, ktoré sú plné chuti, vitamínov a slnečných lúčov?…

3 dni ago

4 základné podmienky, aby sa úroda vydarila

Plánujete tento rok vlastnú zeleninovú záhradu, či pestovanie drobného ovocia? Spoznajte 4 základné podmienky, ktoré…

4 dni ago

Rozbor pôdy, čo treba o ňom vedieť?

Pôda – základ života na Zemi a nevyhnutná podmienka pre pestovanie plodín. Pre vinohradníkov je…

4 dni ago

Ako na „opicu“ po silvestrovskej noci? Tu sú rady

Nevoľnosť či bolesť hlavy – tieto príznaky sú neklamným znakom toho, že ste to s…

6 dní ago