Využitie kôlne na záhrade

záhradný domček Zdroj foto: Pixabay

 Kôlne na záhrade majú široké využitie. Malé domčeky sú nenahraditeľným doplnkom záhrad. Môžu plniť funkciu uskladňovania náradia, ale byť aj svätyňou počas dní plných zhonu.

Mnoho záhradníkov má na svojich záhradách kôlne. Sú to malé príbytky pre záhradné náradie, kde môžeme uložiť všetky potrebné veci od záhradného náčinia, až po zvyšky nevyužitých zemín. Ale existujú aj kôlne, ktoré sa využívajú na presádzanie rastlín, strihanie kvetov, štiepenie a mnoho iného.

Niektorí záhradníci sú veľkí pedanti a vo svojej kôlni majú dôkladný poriadok. Ale podaktorí sú takí, že mnohokrát kôlňu využívajú ako uskladňovací priestor pre svoje záhradné náradie a veľa iných vecí, ktoré po záhrade náhodne pozbierajú. Keď sa porozhliadate po svojej kôlni, zistíte, že takmer nikdy v nej nemáte dosť priestoru. Avšak častokrát si to vyžaduje len lepší poriadok.

4 domáce prírodné osviežovače vzduchu

Aký typ je najlepší?

Záhradný domček môžete mať, aký len chcete. Niekto preferuje malú kôlňu, ktorá slúži len ako úkladný priestor pre záhradné náčinie, iní vyžadujú presklené okná a väčší priestor, kde môžu rastliny aj presádzať. Neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by prikazovali, ako má tá vaša kôlňa vyzerať a či je potrebné, aby ladila s okolím. Môžete si postaviť kôlňu rôznej farby, podľa vašej ľubovôle a štýlu, ktorý vám vyhovuje.

kôlňa na záhrade
Zdroj foto: Pixabay

Otvorený prístrešok

Namiesto kôlne môžete mať na záhradné náradie halu, ak máte na to vhodné klimatické podmienky. Výhodou otvoreného prístrešku je ľahká viditeľnosť a priehľadnosť medzi náradím. Všetko máte prístupné a presvetlené.

Dovolenka doma: Navoďte si prázdninovú atmosféru vo vašej záhrade

Rustikálna elegancia

Kôlňa nemusí plniť vždy iba funkciu uskladňovania záhradných vecí. Existujú prístrešky, ktoré vyzerajú ako malé domčeky. Presklené okná, rustikálny štýl stavby, záhradné stoličky na posedenie pred dverami. Čo vám to pripomína? Ak vnímate svoju záhradu ako malú svätyňu a útočisko pred denno-denným zhonom, môžete si v ňom vytvoriť priestor pre svoj odpočinok aj v podobe kôlničky, ktorá rozžiari vašu záhradu. Už nepôjde iba o praktické využitie, ale aj o príjemný zážitok strávený v pohodlí vašej záhrady. Rustikálnu kôlňu si môžete vytvoriť z recyklovaného materiálu, napríklad z použitých tehál.