Záhrada pre chorých: Ako sprístupniť pestovanie, časť II.

záhrada pre chorých Zdroj foto: Unsplash

Odstrániť bariéry pri pestovaní rastlín môže pomôcť niekoľko nasledujúcich tipov. Záhrada pre chorých vyžaduje pritom len niekoľko zmien. 

Záhrada pre chorých: Ďalšie tipy, ako sprístupniť pestovanie

Využite záhradný sedák

Stále môžete siahnuť dolu a zaviazať si topánky bez nepríjemných pocitov? Ak je to tak, potom by ste mohli byť schopní pokračovať v záhradníčení pomocou prenosného sedáka.

Jedná sa o ľahké zariadenie, ktoré vykonáva dvojitú funkciu – keď ste v kľaku a na sedenie. Ak sedák použijete ako lavičku, môžete si naň sadnúť pri vytrhávaní buriny a zbere úrody.

Potom treba vysadiť rastliny tak, aby ste k nim mali ľahký prístup. Prípadne môžete získať prístup k širším radom z oboch strán. Táto šikovná pomôcka umožňuje pestovať rastliny i keď máte obmedzené pohybové schopnosti.

V druhom prípade sa zo sedacej časti stáva kľačiaca doska. Nohy sedáku sa stávajú rukoväťami, pomocou ktorých sa môžete zdvihnúť hore. Takže, ak ste stále schopní pokľaknúť, ale potrebujete len trochu pomôcť, je sedák dokonalým svojpomocným riešením.

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony majú všetky tvary a veľkosti. Pred ich zavedením je treba myslieť na niekoľko vecí.

  • Nízke vyvýšené záhony

Záhony, ktoré sú vysoké 15 až 20 centimetrov nad okolitou zemou, sú ľahko obrábateľné pomocou nástrojov s dlhou rúčkou. Môžete pri tom pohodlne sedieť alebo kľačať, ak vám to zdravotný stav umožňuje. Pokiaľ ich naplníte ľahkými pôdnymi zmesami, ktoré predstavujú napríklad rašelinu alebo vermikulit, záhon sa dá ľahko spracovať zo stoja, aj zo sedu.

  • Vysoké vyvýšené záhony

O tieto záhony je možné starať sa aj po stojačky bez toho, aby ste sa museli zohýbať. Ak vám váš zdravotný stav umožňuje stáť, ale máte problém s chrbticou a jej z ohýbaním, je tento variant pre vás ideálny.

Záhrada v pneumatikách

Záhrada v pneumatikách predstavuje výborný spôsob, ako si nielen zjednodušiť prístup k pestovaným rastlinám, ale zároveň recyklovať použité pneumatiky. Pneumatiky je možné poskladať na seba a vytvárať tak vyvýšené záhony. Môžete ich umiestniť od seba, aby ste sa mohli pohybovať v prípade, že používate invalidný vozík.