V januári je zvyčajne záhrada pokrytá vrstvou snehu. No v našich končinách to už nie je pravidlom. Na čo by záhradkári v januári nemali zabudnúť?
Kontrola trvaliek
Nie všetky trvalky sú mrazuvzdorné, preto je potrebné mať ich v januári pod kontrolou. Veľké teplotné výkyvy či priame januárové slnko môžu napáchať veľké škody. Ako ich chrániť? Najbežnejšie je nahrnúť na trvalky opadané lístie. Skúste ich prikryť netkanou textíliou, oku to ulahodí viac a zaručí to kvalitnú ochranu pred možnými nástrahami. Zakaždým keď sa roztopí napadnutý sneh, trvalky skontrolujte. Nové výhonky by sa mali objaviť v marci až apríli. V prípade, že sa tak začne diať skôr, skúste ich zatlačiť naspäť do pôdy.
Kontrola zazimovania
Na jeseň ste odviedli výbornú prácu, zvládli ste dôkladn zazimovanie záhrady. To však neznamená, že počas zimy máte “veget”. Aspoň raz za týždeň by ste si mali nájsť čas na obchôdzku vašej záhrady a na kontrolu zazimovacích opatrení. Pozor si dajte na zabalené kvetináče, v ktorých môžu rastlinám zamrznúť korene. Skontrolujte, či sú chvoje a slama, ktorými ste prikryli rastliny, v poriadku a nie sú rozhrabané zvieratami.
zdroj: pixabay.com
Zvieracie nebezpečenstvo
Najmä keď sú tuhé zimy s množstvom snehu, môže sa stať, že vaše stromčeky a kríky sa stanú korisťou divokých zvierat. Aby ste tomu zabránili, môžete použiť repelentný náter alebo ochrániť ich králičím pletivom. Skontrolujte, ako sa k vám divoké zvieratá dostali. Nemáte dieru v plote? Alebo nahrnuté haldy snehu pri plote? Skúste obďaleč záhrady dať preventívne nejaké lahôdky na kŕmenie, napríklad jablká. Možno vám to pomôže zachrániť záhradku.
Záhrada v januári – ďalšie tipy
V prípade mrazov nechoďte cez trávnik, aby ste nepolámali steblá. Praskliny vytvorené mrazom v kôre stromov zakryte voskom. V slnečných januárových dňoch pozor na to, aby lúče slnka nespálili izbové rastliny za oknom. Začnite pomaly plánovať jarnú výsadbu.