Zásady a odporúčania pre alergikov pri práci v záhrade

Zásady a odporúčania pre alergikov pri práci v záhrade Zdroj foto: Depositphotos

V predchádzajúcom článku sme si povedali, aké rastliny sadiť v záhrade, ak nás trápi senná nádcha, Dnes si povieme zásady a odporúčania pre alergikov, ktoré nám uľahčia pobyt na pozemku počas peľovej sezóny. 

Zásady a odporúčania pre alergikov

Záhrada pre alergika by vo všeobecnosti nemala obsahovať trávnik. Čím ho nahradiť? Napríklad pôdopokryvnou rastlinou kombinovanou so štrkom. Taktiež by sme sa mali vyhnúť dekoračnej drevnej štiepke, ktorá môže obsahovať vlákna a výtrusy húb, ktoré môžu spôsobovať alergickú reakciu.

Namiesto trávnika sa dá tiež použiť veľká drevená terasa či vytvorenie štrkových cestičiek vysadených rastlinami, ktoré alergikom neškodia. O nich sme hovorili v tomto článku.

Pozitívne na ľudí trpiacich sennou nádchou vplývajú aj vodné prvky, no vyhnime sa stojatým vodám, pretože na hladine jazierka sa zvykne zhromažďovať peľ. Najmä počas sezónnej špičky je dobré pri návrate z vonkajšieho prostredia dopriať si sprchu, aby sme zo seba zmyli peľ.

Zdrojom alergénov môže byť i kompost, preto použijeme uzatvárateľný kompostér, ktorý dáme na vzdialenejšie miesto na pozemku.

Použitie zlatobyle v ľudovom liečiteľstve plus recepty

Tu sú ďalšie odporúčania, ktoré pomôžu zmierniť prejavy alergie

Niektoré práce v záhrade sú pre alergika veľmi rizikové, preto napríklad kosenie trávnika, výsadbu, hnojenie rastlín a manipuláciu s postrekmi radšej prenechajme niekomu inému. Ak je to možné, dodržiavajme nasledujúce rady:

  • používame ochranné rukavice, okuliare, pokrývku hlavy. Ak je treba i rúško.
  • okrem ochranných pomôcok pomôže tiež nosenie ochranného obleku, ktorý pokrýva celé telo. Pred vstupom do domu si ho treba vyzliecť, aby sme peľ nezaniesli dovnútra.
  • pri práci v záhrade používame náradie, ktoré má dlhú rukoväť.
  • kompostér presunieme na miesto, kde sa nezdržiavame.
  • v prípade, ak trpíme silnou alergiou, v čase prejavov alergie sa v záhrade radšej dlho nezdržiavajme.