Zázračné účinky Astragalusa – chýrnej rastliny z Číny

Zázračné účinky Astragalusa - chýrnej rastliny z Číny

Počuli ste už o tejto legendami opradenej byline? Astragalus alebo u nás známy kozinec blanitý má zázračné účinky na náš organizmus, o ktorých sa oplatí vedieť.

Astragalus alebo inak kozinec blanitý, je bylina, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne používa už stáročia. Má mnoho zdravotných výhod, vrátane posilnenia imunity, proti starnutiu a protizápalových účinkov. Verí sa, že astragalus predlžuje život a používa sa na liečbu rôznych chorôb, ako je únava, alergie a nachladnutie. Pomáha tiež pri liečbe ochorení srdca, cukrovke a ďalších chorobách. Spoznajte zázračné účinky astragalusa, o ktorých sa oplatí vedieť.

Pestovanie byliniek zo semien, odpovede na dôležité otázky

Zlepšuje funkciu srdca

Astragalus môže pomôcť zlepšiť funkciu srdca u osôb s určitými ochoreniami tohto dôležitého orgánu. Údajne rozširuje naše cievy a zvyšuje množstvo krvi čerpanej zo srdca.

Počas istej klinickej štúdie z roku 2010 dostávali pacienti so srdcovým zlyhaním popri konvenčnej liečbe aj 2,25 gramov prášku z kozinca dvakrát denne počas dvoch týždňov. V porovnaní s tými, ktorí dostávali iba štandardnú liečbu, došlo k väčším zlepšeniam funkcie srdca.

Niektoré štúdie navyše naznačujú, že astragalus môže zmierniť príznaky myokarditídy, zápalového stavu srdca. Zistenia je však potrebné preveriť ďalším výskumom.

Zmierňuje vedľajšie účinky chemoteriapie

Chemoterapia má mnoho negatívnych vedľajších účinkov. Podľa niektorých štúdií môže astragalus pomôcť zmierniť niektoré z nich.

Jedna klinická štúdia na ľuďoch podstupujúcich chemoterapiu napríklad zistila, že astragalus znižuje vracanie o 50% a hnačku o 59%.

Podobne niekoľko ďalších štúdií preukázalo výhody bylinky na nevoľnosť a vracanie u jedincov podstupujúcich chemoterapiu na rakovinu hrubého čreva.

Kontroluje hladinu cukru v krvi

Účinné látky v koreni kozinca môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u jedincov s diabetom 2. typu. V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že astragalus zlepšuje metabolizmus cukrov a znižuje hladinu cukru v krvi. Aj keď je potrebný ďalší výskum, štúdie na ľuďoch zatiaľ poukazujú na podobné účinky. Podľa nich užívanie 40 – 60 gramov kozinca denne má potenciál zlepšiť hladinu cukru v krvi po hladovaní a po jedle u ľudí s diabetom 2. typu, ak sa užíva denne až štyri mesiace.

Posilňuje imunitný systém

Práve v tomto období by sme nemali zabúdať posilniť náš imunitný systém. Pomôcť nám v tom môže práve kozinec blanitý. Obsahuje totiž prospešné rastlinné zlúčeniny, ktoré to dokážu.

Primárnou úlohou nášho imunitného systému je chrániť naše telo pred škodlivými útočníkmi vrátane baktérií, mikróbov a vírusov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Astragalus môže v našom organizme zvýšiť produkciu bielych krviniek, čo sú bunky nášho imunitného systému zodpovedné za prevenciu chorôb.

Navyše pri výskume na zvieratách sa ukázalo, že koreň astragalu pomáha zabíjať baktérie a vírusy u myší s infekciami.

Zlepšuje funkciu obličiek

Astragalus môže podporovať zdravie obličiek zlepšením prietoku krvi a laboratórnych markerov funkcie obličiek, ako sú napríklad merania bielkovín v moči.

Proteinúria je stav, pri ktorom sa v moči nachádza abnormálne množstvo bielkovín, čo je znakom toho, že obličky môžu byť poškodené alebo nefungujú normálne. Práve kozinec pomáha zlepšiť tento stav a tiež predchádza infekciám u ľudí so zníženou funkciou obličiek.