Zbavte sa švábov týmto účinným spôsobom

Zbavte sa švábov týmto účinným spôsobom Zdroj foto: Depositphotos

Tento neželaný hmyz dokáže poriadne znepríjemniť život. Zbavte sa švábov prirodzenou cestou, ktorá neublíži vašim domácim miláčikom, ani životnému prostrediu.

Pre každého z nás je priam desivým zážitkom, ak šváby napadnú jeho domov. Zazreli ste tento hmyz vo svojej kuchyni? Buďte si istí, že nie je jediný. Pravdepodobne ich máte za svojimi stenami omnoho viac.  Ak sa chcete švábov zbaviť  švábov, môžete na to použiť chemické prostriedky, alebo ich skúsiť odstrániť prirodzeným spôsobom., ktorý je šetrný nielen pre našich domácich maznáčikov, ale aj životné prostredie.

Ako zabrániť zamoreniu švábmi

Hovorí sa, že prevencia je lepšia ako liečba, takže sa oplatí udržiavať váš domov uprataný a čistý. To znamená žiadne zvyšky jedla, ktoré by mohli prilákať tento nepríjemný hmyz. Tu je ešte niekoľko rád, ktoré pomôžu predísť zamoreniu švábmi.

– Podlahy pravidelne utierajte a utierajte, a to aj pod a za kuchynskými spotrebičmi.

– Z domácnosti odstráňte všetku vlnitú lepenku a všetky zbierky plastových vreciek na potraviny, pretože šváby sa tu radi schovávajú.

– Očistite povrchy octom, aby ste ich dezinfikovali a jedlo uchovávajte vo vzduchotesných nádobách.

– Nenechajte odpadkový kôš plný príliš dlho a uistite sa, že je veko zatvorené.

– Šváby sú smädné tvory, takže nezabudnite opraviť všetky netesné kohútiky v okolí domu.

Avšak niekedy napriek vášmu úsiliu pravidelne čistiť a dezinfikovať váš domov invázii švábov nezabránite. V takom prípade skúste siahnuť po nasledujúci radách.

Užitočný hmyz, ktorý vám pomôže s voškami

Použite bórax a cukor na zabíjanie švábov

Výroba zmesi bóraxu a cukru v pomere 3: 1 (3 diely bóraxu na 1 diel cukru) je neuveriteľne efektívny spôsob, ako sa zbaviť švábov.

Cukor láka šváby z úkrytu a oklame ich natoľko, že si nevšimnú prítomnosť bóraxu, ktorý je pre ne smrteľný. Ľuďom však táto látka neškodí, preto sa často používa  ako prostriedok na pranie a umývanie riadu.

Pri umiestňovaní návnady pre švábov však buďte opatrní a dajte ju do oblastí, ktoré sú ľahko prístupné švábom, ale je nepravdepodobné, že by sa k nim dostali ľudia alebo domáce zvieratá. (Poznámka: nikdy úmyselne neprehltnite bórax a ani iné produkty z kyseliny boritej!)

Zbavte sa švábov pomocou kávy

Milovníci kávy sa určite potešia, keď zistia, že kávové usadeniny sú úžasným repelentom švábov.

Ak máte problém s týmto hmyzom, skúste z filtra alebo kávovaru zobrať použité usadeniny a umiestniť ich mimo svojho domova v oblastiach, kde máte podozrenie, že sa šváby zdržujú alebo vnikajú do vášho obydlia.

Zbavte sa švábov týmto účinným spôsobom
Zdroj foto: Depositphotos

Prírodný odpudzovač švábov – mydlová voda

Bežiaci hmyz môžete usmrtiť prostredníctvom rozprašovača s mydlovou vodou. Aj keď je táto metóda účinná, nefunguje voči  neželaným obyvateľom vášho domu, ktorí sa ukrývajú v stenách alebo podlahách.

Ako zabíjať šváby pomocou lapačov z plastových fliaš

Účinnú pascu na švábov môžete vytvoriť pomocou prázdnej dvojlitrovej plastovej fľaše, nožníc, kotúča lepiacej pásky a šálky sladkej ovocnej šťavy –  napríklad z manga, tu milujú najviac.

Nožnicami odrežte hornú tretinu fľaše. Po prevrátení vznikne lievik, ktorý vsuniete do zvyšnej časti fľaše. Na dno dajte šťavu a vrch oblepte páskou.

Fľašu ponechajte na mieste, kde sa šváby pravdepodobne zdržujú, a počkajte. To je všetko! Šváby budú cítiť lákavú vôňu šťavy a po vlezení do pasce sa z nej budú mať problém dostať.

Táto metóda funguje dobre, keď sa vo vašom obydlí nachádza len niekoľko švábov, nie v prípade rozsiahleho zamorenia.

Ako sa zbaviť švábov prostredníctvom éterického oleja

Veda dokázala, že použitie vybraných éterických olejov môže dobre fungovať ako odpudzovač hmyzu a ako prevencia proti napadnutiu. Štúdia z roku 2001, ktorú uskutočnili vedci na univerzite v Auburne, zistila, že olej z mäty piepornej bol neuveriteľne toxický pre viac ako jeden druh švábov.

Ak chcete vytvoriť repelent proti švábom na prírodnej báze, naplňte vodu do sprejovej fľaše a pridajte 20 kvapiek esenciálneho oleja z tejto liečivej bylinky.

Túto zmes intenzívne pretrepte (v niektorých verziách pridajte 2 lyžice soli alebo použite mydlovú vodu) a nastriekajte na problémové miesta. Tými sú napríklad  akékoľvek výklenky, medzery medzi stenou a základovými doskami, oblasti za a pod domácimi spotrebičmi (práčka, mikrovlnná rúra, chladnička).

Táto metóda nielenže zabíja šváby a zabráni vniknutiu nových jedincov, ale tiež zanechá vo vašom obydlí príjemnú sviežu vôňu.