Voňavá a liečivá bylinka, ktorú mnohí majú vo svojich záhradkách ako okrasný kvietok. No viete, že zber a využitie levandule môže byť pestré a prospešné pre naše zdravie?
Levanduľa úzkolistá zdobí svojou príjemnou farbou a vôňou mnohé záhradky. Aj keď plní zväčša okrasnú funkciu, táto liečivá bylinka by sa nemala podceňovať. Viete, čo všetko dokáže? Zber a využitie levandule je naozaj pestré.
I keď levanduľa pochádza zo stredomorskej oblasti, dnes sa jej darí i v našich teplejších končinách.
Zbierajú sa kvety alebo kvitnúca vňať. Sušíme celé bylinné vršky vo zväzkoch a kvety i listy potom otrháme.
Obsahuje silice ( až 5 %, hlavné zložky linalol, linalylacetát, borneol, cyneol), triesloviny, kumarín a farbivá (antokyány).
Čistý levanduľový olej sa získava destiláciou vodnou parou z kvetov a je jedným z najčastejšie používaných olejov v parfumérii. Voňavý olejový výťažok si však môžeme pripraviť aj doma. To vám však prezradíme v nasledujúcich častiach.
Objavte skrytú liečivú silu brezy, o ktorej vieme máloÚčinky levandule sa hojne využívajú v kozmetike, pretože kvety levandule majú liečivý, dezinfekčný a prekrvujúci účinok na pokožku. Používajú sa na ošetrovanie nečistej pleti a podporuje hojenie rán. Tu sú ďalšie účinky tejto voňavej bylinky:
Levanduľa je mimoriadne populárna v aromaterapii vďaka svojim upokojujúcim účinkom na nervový systém. Jej vôňa sa často využíva v difuzéroch, vankúšoch alebo ako esenciálny olej pre masáže. Výskumy ukazujú, že inhalácia levanduľového oleja môže znížiť hladinu kortizolu, hormónu spojeného so stresom, čo pomáha zlepšiť náladu a podporiť relaxáciu. Šálka levanduľového čaju pred spaním môže zlepšiť kvalitu spánku a pomôcť pri nespavosti tým, že navodzuje pocit pokoja a uvoľnenia.
Levanduľový olej obsahuje zlúčeniny ako linalool a linalyl acetát, ktoré majú silné antiseptické a protizápalové účinky. Pri lokálnej aplikácii môže levanduľový olej urýchliť hojenie rán, popálenín a štípancov od hmyzu. Má schopnosť dezinfikovať postihnuté oblasti a znižovať zápal, čo pomáha pri prevencii infekcií a zmiernení bolesti.
Levanduľový čaj je tradičný prostriedok na podporu tráviaceho systému. Pitie levanduľového čaju môže pomôcť pri zmiernení zažívacích problémov, ako sú nadúvanie, kŕče a plynatosť. Levanduľa má karminatívne účinky, čo znamená, že pomáha uvoľňovať plyn z tráviaceho traktu a zmierňovať nepohodlie. Môže tiež pomôcť pri nevoľnosti a zvracaní.
Levanduľový olej sa často používa na zmiernenie bolesti. Je obzvlášť účinný pri liečbe bolestí hlavy a migrén. Aplikácia niekoľkých kvapiek levanduľového oleja na spánky a jemná masáž môžu priniesť úľavu. Levanduľa má tiež schopnosť zmierniť bolesti svalov a kĺbov, či už prostredníctvom olejových masáží alebo pridania do kúpeľa.
Levanduľa má prirodzené antidepresívne vlastnosti. Inhalácia levanduľového oleja alebo pitie levanduľového čaju môže pomôcť zmierniť príznaky miernej depresie a zlepšiť celkovú náladu. Niektoré štúdie naznačujú, že levanduľa môže mať pozitívny vplyv na neurotransmitery v mozgu, ktoré sú spojené s náladou a emocionálnou rovnováhou.
Levanduľový olej môže byť veľmi účinný pri liečbe respiračných problémov. Inhalácia pary s pridaním levanduľového oleja môže pomôcť uvoľniť dýchacie cesty, zmierniť kašeľ a prechladnutie. Levanduľa má mukolytické vlastnosti, čo znamená, že pomáha rozkladať hlien a uľahčuje dýchanie.
Ako bolo spomenuté vyššie, levanduľa je často súčasťou kozmetických a dermatologických prípravkov vďaka svojim priaznivým účinkom na pokožku. Má schopnosť zlepšiť regeneráciu pokožky a zmierniť zápaly. Pomáha pri liečbe akné tým, že znižuje množstvo baktérií na pokožke a zmierňuje zápal. Levanduľový olej môže byť tiež nápomocný pri liečbe ekzému a iných kožných problémov.
Levanduľa obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Tým podporuje imunitný systém a pomáha predchádzať chorobám. Pravidelná inhalácia alebo používanie levanduľového oleja môže prispieť k posilneniu obranyschopnosti organizmu.
Niektoré výskumy naznačujú, že levanduľa môže mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Môže pomôcť znižovať krvný tlak a zlepšovať krvný obeh, čo prispieva k celkovému zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia. Levanduľa má relaxačné účinky, ktoré môžu pomôcť znižovať stres, čím prispieva k zdravšiemu srdcu.
Levanduľa je teda mimoriadne všestranná rastlina s množstvom zdravotných výhod. Jej použitie je však potrebné prispôsobiť individuálnym potrebám a zdravotnému stavu, a preto je vždy dobré konzultovať jej použitie s odborníkom, najmä ak ide o kombináciu s inými liekmi alebo zdravotnými problémami.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…