Zdravé plody z vašej záhrady s vysokým obsahom cukru

Zdravé plody z vašej záhrady s vysokým obsahom cukru Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste to o nich? Napriek tomu, že majú veľa sacharidov sú prospešné. Tieto zdravé plody z vašej záhrady nezabudnite zahrnúť do vášho jedálnička. 

Potravinám s vysokým obsahom sacharidov sa nemusíte vyhýbať. Niektoré z nich sú totiž pre nás prospešné. O niekoľkých sme hovorili v predchádzajúcom článku. Tieto zdravé plody z vašej záhrady s vysokým obsahom cukru možno takisto smelo zaradiť do svojho jedálnička.

Jablká

Jablká sú dobre známe svojou sladkou alebo kyslou chuťou a chrumkavou textúrou. Sú dostupné v mnohých farbách, veľkostiach a príchutiach, pričom všetky vo všeobecnosti obsahujú asi 14 – 16 gramov sacharidov na 100 gramov. Jablká sa môžu pochváliť aj množstvom vitamínov a minerálov, no zvyčajne len v malom množstve. Sú však dobrým zdrojom vitamínu C, antioxidantov a vlákniny.

Jablká môžu tiež ponúknuť niekoľko zdravotných výhod, vrátane zlepšenej regulácie hladiny cukru v krvi a zdravia srdca. Viacero výskumov naznačuje, že ak obohatíte svoju stravu o toto ovocie, znížite riziko výskytu určitých typov rakoviny.

Zabudnuté strukoviny vašich starých mám, poznáte ich?

Fazuľa

Fazuľa patrí do čeľade strukovín, ktoré bežne pestujeme vo svojich záhradkách. Varená obsahuje asi 21,5 gramov sacharidov na 100 gramov, vo forme škrobov a vlákniny. Táto strukovina má tiež vysoký obsah bielkovín.

Fazuľa je dobrým zdrojom mnohých vitamínov, minerálov a rastlinných zlúčenín. Je tiež bohatá na antioxidačné zlúčeniny vrátane antokyanínov a izoflavónov. Medzi početné prínosy fazule pre ľudské zdravie patrí lepšia regulácia krvného cukru a znížené riziko rakoviny hrubého čreva.

Fazuľu pred konzumáciou je potrebné uvariť, pretože surová alebo nesprávne uvarená fazuľa je toxická.

Čučoriedky

Čučoriedky sú často prezentované ako superpotravina pre svoj bohatý obsah antioxidantov. Pozostávajú väčšinou z vody, ako aj asi 14,5 gramov sacharidov na 100 gramov.

Čučoriedky tiež obsahujú vysoké množstvo mnohých vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, vitamínu K a mangánu. Niektoré štúdie ukázali, že čučoriedky sú dobrým zdrojom antioxidačných zlúčenín, ktoré môžu pomôcť chrániť vaše telo pred škodlivými voľnými radikálmi. Konzumácia tohto prospešného ovocia môže dokonca zlepšiť pamäť u starších ľudí.