Zdroj foto: Depositphotos
V predchádzajúcom článku sme si hovorili o prospešných účinkoch týchto modrých plodov. Dnes vám prinášame zdravé recepty z trniek, ktoré pomôžu pri liečbe viacerých neduhov.
Zistite zdravé recepty z trniek, ktoré poznali už naše staré mamy a otcovia. Ak máte problémy s trávením po ťažkých veľkonočných jedlách, siahnite po nasledujúcom elixíry a ďalších prospešných receptoch.
1 liter domácej pálenky, rumu či vodky, 5 klinčekov, jedno drievko škorice, 300 g kryštálového cukru, 1 liter čerstvých plodov trnky, 250 ml prevarenej a vychladnutej vody.
Plody dobre umyjeme, popučíme a spolu s kôstkami dáme do väčšieho zaváracieho pohára. Pridáme klinčeky, škoricu a dolejeme alkohol podľa chuti. Premiešame, uzavrieme a 6 týždňov necháme odležať. Po scedení si pripravíme sirup, a to tak, že kryštálový cukor rozmiešame vo vode, až kým sa nerozpustí a nalejeme tekutinu do likéru. Premiešame a naplníme ním čisté fľaše, ktoré skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Užívame trikrát denne jednu polievkovú lyžicu.
2 polievkové lyžice čerstvých alebo sušených plodov trnky, 1 liter vody.
Čerstvé či sušené plody vložíme do menšieho hrnca, prilejeme vodu a dáme na mierny oheň. Varíme 20 minút. Odstavíme a ďalších dvadsať minút lúhujeme. Po precedení počas dňa niekoľkokrát kloktáme, až kým sa ďasná nezahoja.
Nasledujúci likér pomáha upraviť vysoký krvný tlak, naše trávenie, ale tiež metabolizmus. Zmierňuje zápalové reakcie, účinkuje pri nechutenstve a tiež je dobrý pri zvýšenej psychickej záťaži.
800 ml pálenky, 100 g čerstvých plodov trniek, 2 polievkové lyžice medu.
Plody trnky rozpučíme a aj s kôstkami dáme do veľkého zaváracieho pohára. Zalejeme pripravenou pálenkou. Odložíme na mesiac na tmavé miesto. Zmes občas pretrepeme. Po uplynutí určenej doby tekutinu precedíme a pridáme med, ktorý dôkladne rozmiešame. Likér treba užívať denne po jednej lyžici najlepšie nalačno.
Vašu radosť z úrody paradajok môže často prekaziť pleseň na paradajkách. A čo je na tom…
Prevencia proti škodcom v skleníku je veľmi dôležitá, ak chceme mať bohatú úrodu. Najmä rajčiny…
Bývate v mestskom prostredí a napriek tomu si chcete dopestovať vlastné rastliny? Nevadí. Vlastná záhrada v meste je…
Práve teraz začínajú pučať a rozkvitať ruže, no často im stoja v ceste škodcovia. Ako na ošetrenie…
Liečivé účinky bazy čiernej poznali už naši predkovia. Poďme si pripomenúť, čo všetko dokáže. (viac…)
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…