Želé z tmavej macešky. Vyskúšajte originálny recept

Želé z tmavej macešky. Vyskúšajte originálny recept Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že z kvetov sa dá urobiť chutný recept? Vyskúšajte želé z tmavej macešky, ktoré má jemnú hroznovú chuť. 

Recept na želé z tmavej macešky

Kvety z macešiek sa dajú využiť v rôznych receptoch. Ak na výrobu nasledujúceho želé použijete odrodu tmavých odtieňov, získate želé krásnej farby, ktoré chutí ako hrozno.

Čím viac rastlín macešky máte vo svojej záhrade, tým rýchlejšie získate dostatok na výrobu želé. Budete potrebovať 3 šálky čiernych macešiek, takže ak máte priestor, hromadná výsadba môže byť dobrý nápad! Myslite na to pri plánovaní záhrady.

Nazbierané kvety, ak sa ich nechystáte hneď použiť po zbere zamrazte, aby nezvädli. Macešky vložte do nádoby s vekom. Určite na to nepoužívajte mraziace vrecko, lebo by sa kvety v ňom mohli poškodiť. Na výrobu želé sú totiž najvhodnejšie celé súkvetia. 

Macešky treba zbierať, keď sa otvárajú. Môžete ich trhať postupne a vkladať k už zmrazeným rastlinám. V prípade, že máte viac odtieňov týchto kvetín, snažte sa vybrať tie najtmavšie. Malá hrsť kvetov, ktoré majú trochu bielej alebo fialovej farby, je v poriadku, ale dbajte na to, aby ich nebola väčšina. Vyhnite sa používaniu tých, ktoré sú úplne inej farby bez stôp fialovej alebo čiernej, ako sú napríklad úplne žlté alebo biele kvety.

3 najčastejšie chyby, pri výrobe jablčného octu

Okvetné lístky z nich nemusíte odstraňovať: stačí pozbierať celú hlavičku kvetu a stonku odlomiť hneď za spodnou časťou kvetu.

Keď budete mať dostatok kvetov, môžete začať s prípravou želé.

želé z tmavej macešky
Zdroj foto: Depositphotos

Postup, ako si pripraviť želé z macešky

Najskôr si urobte silný nálev z macešky, na ktorý budete potrebovať 3 hrste kvetov, ktoré zalejete troma šálkami vriacej vody. Nechajte lúhovať 20 minút a potom čaj preceďte. Na prípravu samotného želé budete potrebovať:

– 2 a 1/2 šálky maceškového čaju
– 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy
– 49 g práškového pektínu
– 2 a 1/2 šálky cukru
– Voliteľné: 1/2 čajovej lyžičky masla (na zníženie penenia: pridajte kedykoľvek počas procesu varenia, aby ste znížili
penu)
– Asi 6-8 litrový hrniec
– Zaváracie poháre (recept je na asi 4 pollitrové alebo 8 štvordecových malých pohárov na želé) s priliehajúcimi vrchnákmi

Príprava: Čaj s citrónovou šťavou postavte na sporák a na miernom ohni zohrievajte. Z cukru odoberte 1/4 šálky a primiešajte do nej pektín. Pridajte do čaju a premiešajte. Zvýšte teplotu a za stáleho miešania priveďte do varu. Keď tekutina začne vrieť, naraz vmiešajte zvyšný cukor. Tým sa na chvíľu zastaví var. Znovu zmes priveďte do plného varu a za stáleho miešania varte presne jednu minútu. Ak želé veľmi pení, pridajte spomínané maslo. Po jednej minúte odstavte z ohňa a ihneď plňte do pripravených pohárov, pretože želé začne rýchlo tuhnúť. Naplnené nádoby dobre uzavrite.