Zelenina z vašej záhrady, ktorá znižuje krvný tlak

Zelenina z vašej záhrady, ktorá znižuje krvný tlak Zdroj foto: Pixabay

Viac ako 1 miliarda ľudí na svete trpí vysokým krvným tlakom. Patríte medzi nich? Toto je zelenina z vašej záhrady, ktorá vám môže pomôcť riešiť tento problém.

Trpíte vysokým krvným tlakom? Potom iste viete, že dodržiavanie výživnej diéty zdravej pre srdce je veľmi dôležité. Zdravá strava je zásadná pre zníženie krvného tlaku. Najmä tá, ktorá obsahuje špecifické látky, ako je draslík a horčík. Zistite preto, ktorá zelenina z vašej záhrady znižuje váš krvný tlak.

Mrkva

Chrumkavá, sladká a výživná mrkva je základnou zeleninou v strave mnohých ľudí. Mrkva má vysoký obsah fenolových zlúčenín, ktoré pomáhajú uvoľniť cievy a zmierniť zápal. Práve tento fakt môže pomôcť znížiť hladinu krvného tlaku.

Hoci si mrkvu môžete vychutnať varenú alebo surovú, konzumácia surovej môže byť prospešnejšia na zníženie vysokého krvného tlaku. Štúdia, ktorá zahŕňala 2 195 ľudí vo veku 40 – 59 rokov, zistila, že príjem surovej mrkvy je významne spojený s nižšími hladinami krvného tlaku.

Najzdravšia listová zelenina z našich záhrad. Pestujete ju aj vy?

Červená repa

Konzumácia červenej repy takisto môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak. Táto zelenina má vysoký obsah dusičnanov, ktoré pomáhajú uvoľňovať cievy a môžu znižovať krvný tlak.

Špenát

Špenát má podobne ako cvikla vysoký obsah dusičnanov. Je tiež nabitý antioxidantmi, draslíkom, vápnikom a horčíkom, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

Strava bohatá na špenát tiež znižuje stuhnutosť tepien, čo môže prispieť k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu zdravia srdca.

Brokolica

Brokolica je známa svojimi mnohými priaznivými účinkami na zdravie vrátane zdravia vášho obehového systému. Zaradenie tejto zeleniny do vašej stravy môže byť napríklad múdrym spôsobom, ako znížiť krvný tlak.

Brokolica je nabitá flavonoidnými antioxidantmi, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak zlepšením funkcie ciev a zvýšením hladín oxidu dusnatého vo vašom tele.

Potvrdzuje to aj štúdia, ktorá zahŕňala údaje od 187 453 ľudí. Výskum zistil, že tí, ktorí konzumovali 4 alebo viac porcií brokolice týždenne, mali nižšie riziko vysokého krvného tlaku ako tí, ktorí brokolicu konzumovali raz za mesiac alebo menej.

Čítajte nás i nabudúce, dozviete sa o ďalšej zelenine, ktorá môže pomôcť znížiť váš krvný tlak.