Zelený čaj ako liek či recept na večnú mladosť

zelený čaj Zdroj foto: Pixabay

Starovekí Gréci nazývali zelený čaj „božím listom“ pre jeho liečivé a dokonca omladzujúce účinky.

Vedeli ste, že zelený a čierny čaj sú príbuzní? Oba pochádzajú z rovnakej byliny, Zelený sa však spracováva inak ako čierny, a preto sa v ňom zachovávajú všetky dôležité látky. Aj keď má menej kofeínu než čierny, obsahuje povzbudzujúce účinky, ktorým by sa mali vyhýbať ľudia trpiaci úzkosťami. A samozrejme, keďže dokáže nabudiť, nemal by sa piť pred spaním. Z tohto dôvodu si tento čaj pripravte ráno alebo cez deň. Ak nie ste práve kávičkár, a máte radi výraznú chuť čaju, neváhajte ochutnať tento čínsky zázrak.

Prečo pestovať čučoriedky?

Zelený čaj a jeho pestovanie

Tento druh čaju sa pestuje vo vyššie položených oblastiach s teplým až vlhkým podnebím, kde sa mu darí najlepšie. Pestuje sa prevažne v Číne, v Japonsku alebo v Indii. Jeho liečivé účinky sú známe už viac ako 4 000 rokov, rovnako ako jeho výrazná a prenikavá chuť. Najlepšie je ho piť v kombinácii s citrónom a medom alebo čistý.

Brazílske orechy ako pomocník proti starnutiu

Zelený čaj a jeho účinky

Zelený čaj pôsobí protizápalovo a môže znížiť aj hladinu cholesterolu v krvi. Dokáže tiež znížiť riziko infarktu a má antibakteriálne účinky. To znamená, že ak máte napríklad problémy so zubami alebo s ďasnami, neváhajte siahnuť po vylúhovanom zelenom čaji, ktorý pomáha práve pri týchto komplikáciách. Najlepšie urobíte, ak budete čaj piť ešte teplý, pretože vtedy je bohatý na polyfenoly. Ide o druh antioxidantu, ktorý neutralizuje nebezpečné voľné radikály. Preventívne pôsobí aj proti rôznym druhom chorôb.

čaj
Zdroj foto: Pixabay

Zelený čaj a jeho využitie

Aby bol účinok zeleného čaju čo najsilnejší, nechajte ho vylúhovať aspoň 5 minút. Keďže má výraznú chuť, ktorá sa odstátím znásobí, pomerne veľa ľudí ho pije slabší. V čajovniach sa dá zakúpiť sypaný čaj. Dostanete ho tu aj s rôznymi príchuťami alebo bez prímesí, či v nálevových vrecúškach.