Zvláštne príčiny, prečo sa vám tvoria modriny, časť II

zvláštne príčiny vzniku modrín Zdroj foto: Pexels

Niektorí ľudia sú náchylnejší na modriny ako iní. Prinášame vám ďalšie zvláštne príčiny, prečo sa vám vo zvýšenej miere tvoria krvné podliatiny.

Medzi ďalšie zvláštne príčiny zvýšenej tvorby modrín patria aj tieto skutočnosti.

Vedľajší účinok antidepresív

Bežnou súčasťou antidepresív bývajú aj látky ako fluoxetín, sertralín, citalopram a bupropión, ktoré môžu pôsobiť na krvné doštičky. Asi každý z nás vie, že práve krvné doštičky sa spolupodieľajú na zrážanlivosti krvi.

8 príznakov krvnej zrazeniny, ktoré netreba ignorovať

Môžu za to niektoré doplnky výživy

Niektoré doplnky výživy môžu prispieť k vzniku nevysvetliteľných podliatin, napríklad doplnky z rimbaby obyčajnej, cesnaku, zázvoru, ginka dvojlaločného, ženšenu, omega-3 mastné kyseliny (rybí olej) a vitamín E. Ak sa teda rozhodnete užívať niektorý z vyššie spomínaných doplnkov, radšej sa poraďte so svojim lekárom. Niekedy sa dokonca stáva, že výživové doplnky môžu mať vplyv i na užívanie liekov, ktoré vám boli predpísané lekárom.

Nedostatok niektorých vitamínov

Nedostatok vitamínov C a K môže spôsobiť vznik nevysvetliteľných podliatin. Tento dôvod sa však častejšie vyskytuje v rozvojových krajinách, kde obyvateľstvo  trpí silnou podvýživou. Pri hojení rán je dôležitý najmä vitamín C, ktorý sa podieľa aj na tvorbe kolagénu – dôležitej štrukturálnej zložky kože. Bez dostatočného množstva sú vaše cievy krehkejšie a je pravdepodobnejšie, že prasknú.

Anémia z nedostatku železa je v našich končinách bežnejšia. Môže tiež spôsobiť ľahké podliatiny, pretože vaše telo vyžaduje, aby železo tvorilo hemoglobín, ktorý pomáha cirkulovať kyslík v tele. Medzi ďalšie príznaky anémie, ktoré je potrebné sledovať, patria suché a popraskané pery, nechutenstvo, únava a krehké nechty.

Ochorenie krvi

Niekedy za častou tvorbou krvných podliatin môžu byť krvné poruchy ako napríklad hemofília alebo von Willebrandova choroba. Hemofília je zriedkavý stav, ktorý ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, a preto u niekoho hrozí vážne krvácanie už pri ľahkom úraze. Von Willebrandova choroba je porucha krvácania spôsobená nedostatkom proteínu, ktorý sa podieľa na zrážaní krvi. Najčastejšie sa prejavuje práve zvýšenou tvorbou modrín, silným krvácaním počas zubného zákroku, menštruačného cyklu  alebo dlhotrvajúcim krvácaním z nosa.