Ako sa chrániť pred komármi pri práci v záhrade

ako sa chrániť pred komármi zdroj: pixabay.com

Nálety krvilačných komárov vedia poriadne znepríjemniť prácu v záhrade. Ak nechcete, aby ste pre týchto “vampírov” boli ľahkou korisťou, prečítajte si nasledujúcich 10 rád, ako sa chrániť pred komármi.

Nezdržiavajte sa dlho pri stojacej vode

Stojaca voda je dokonalou živnou pôdou pre komáre. Bez ohľadu na to, či ide o vodnú priehradu alebo o vodu vo vedre vo vašej záhrade. Zbavte preto vašu záhradu všetkých kontajnerov, sudov, nádrží či vedier so stojacou vodou. Zbavíte sa tak aj veľkej časti komárov. Nemusí to vždy stačiť, nakoľko zdroje stojacej vody môžu mať napríklad aj vaši susedia. Nemusíte sa však obávať, ak máte rybník či jazierko. Komáre totiž vyhľadávajú vodu hlbokú menej ako jedna stopa.

komáre vo vode
zdroj: pixabay.com

Tablety proti komárom

Vhodné je používať tablety proti komárom, ktoré uvoľňujú baktérie zabíjajúce larvy komárov. Baktérie sú neškodné pre ľudí, rastliny aj zvieratá. Použitie tabliet je tak vhodným riešením pre potenciálne zamorené oblasti, ako sú rybníky či dažďové sudy.

Opaľovací krém aplikujte pred repelentom

Dôležitou radou, ktorú by ste mali mať na pamäti, je, že opaľovací krém je potrebné aplikovať pred repelentom. Odporúča sa nechať opaľovací krém pôsobiť aspoň 20 minút, aby prenikol do pokožky.

Permethrin

Ak plánujete pešiu turistiku, prácu v záhrade či rybárčenie, použite repelent proti hmyzu s obsahom permethrinu na oblečenie i na výbavu. Dôležité upozornenie: prípravky s obsahom permethrinu nikdy neaplikujte priamo na pokožku. Ukázalo sa, že tieto typy prípravkov sú účinné proti bodnutiu hmyzu – vrátane komárov či kliešťov.

Ďalšie dobré rady, ako sa chrániť pred komármi

Nohavice zastrčené do ponožiek

Áno, uznávame, že to nevyzerá práve najpríťažlivejšie, no kto sa o to pri práci na záhrade stará? Dôležité je, že vás to ochráni pred komármi či kliešťami. Jednou z najlepších ochrán proti hmyzu prenášajúcemu rôzne ochorenia je nosiť dlhé nohavice zastrčené do ponožiek a odporúča sa tiež vzdušná košeľa s dlhými rukávmi.

Tkané oblečenie

Vyhnite sa spandexu a iným umelým materiálom oblečenia, cez ktoré vás komáre ľahko poštípu. Namiesto toho zvoľte tkané materiály, ktoré sú ťažšie na preniknutie pre komáre v snahe získať vašu krv.

Svetlé odtiene oblečenia

Odborníci upozorňujú, že tmavá farba oblečenia viac priťahuje komáre ako svetlejšie odtiene.

 

Za súmraku a svitania radšej doma

Dobre si plánujte svoje vonkajšie aktivity. Pokiaľ je to možné, za súmraku a svitania zostaňte radšej doma, nakoľko práve vtedy sa vyrojí najviac komárov.

západ slnka
zdroj: pixabay.com

Starajte sa o svoju záhradu

Orezané stromy a kríky zlepšujú prúdenie vzduchu. Zvýšený prietok vzduchu vytlačí komáre z oblasti a odstráni prostredie, v ktorom sa im darí. V praxi to znamená – lepšia starostlivosť o záhradu – menej komárov.

Vyberajte vhodné rastliny

Vhodný výber rastlín vo vašej záhrade môže zabrániť výskytu komárov. Bazalka či levanduľa sú rastliny, ktoré komáre nemôžu vystáť.