12 tipov ako kosiť trávnik efektívnejšie (1. časť)

záhradné práce pred odchodom na dovolenku Zdroj foto: Pexels

12 výborných tipov, ako kosiť trávnik efektívnejšie.

Pravidelný servis kosačky

Nechajte kosačku skontrolovať a opraviť na začiatku každej vegetačnej sezóny, aby ste zaistili čistý a kvalitný rez. Poškodené alebo tupé nože poškodia trávu a môžu na koncoch spôsobiť škvrny slamovej farby. Pravidelne čistite kosačku, aby ste zabránili hromadeniu triesok.

ako uskladniť kosačku
Zdroj foto: Pixabay.com

Ako kosiť trávnik? Znížte výšku o tretinu

Pri každom kosení je dobré zamerať sa na zníženie výšky trávnika iba o jednu tretinu. Ak znížite výšku trávnika nárazovo viac, ohrozíte zdravie a vitalitu trávnika. Platí staré známe ani veľa, ani málo.

Na jar stačí kosiť raz za dva týždne

Trávu treba kosiť na začiatku jari menej často, pretože v tomto ročnom období rastie pomalšie. Kosenie trávnika každé dva týždne je v poriadku, až dokým sa na konci jari neoteplí.

Koncom jari a v lete kosiť každý týždeň

Ak budete kosiť menej často, porušíte pravidlo „jednej tretiny“, pretože budete musieť skrátiť viac ako jednu tretinu výšky trávy, aby to vyzeralo úhľadne. Možno budete musieť kosiť dvakrát týždenne, keď sa tempo rastu na konci jari zvýši. Takže na otázku ako často kosiť trávnik máte jasnú odpoveď.

5 tipov, ako prebudiť trávnik po zimnom spánku

Optimálna výška trávnika

Väčšina trávy sa najlepšie udržiava vo výške 2,5 až 4 cm. V oblastiach, ktoré sa viac opotrebujú a sú viac využívané, nechajte trochu dlhší trávnik, povedzme 4 cm až 5 cm. V tieni by ste to mohli nechať ešte dlhšie, na 7 cm až 8 cm.

Ako kosiť trávnik s ohľadom na výšku?

Ako kosiť trávnik efektívnejšie s ohľadom na nastavenie výšky kosenia? Nastavte výšku kosenia podľa počasia a ročného obdobia. Na začiatku a na konci sezóny trochu zvýšte výšku čepele. Ak je horúco a sucho, zdvihnite nôž a nechajte trávu narásť dlhšie. Extra vlhkosť, ktorá sa udržuje na dlhšom liste, pomáha udržiavať trávu zelenú a zatieni pôdu.