Ako kosiť trávnik efektívnejšie – 12 tipov (2. časť)

ako kosiť trávnik Zdroj foto: Pavel Machu

Druhá časť nášho špeciálu o tom, ako kosiť trávnik efektívnejšie.

Ako kosiť trávnik efektívne? Počas suchých dní

Ak kosíte, keď je pôda zaplavená po daždi, kosačka vyjazdí pôdu a odrezky vlhkej trávy sa budú zhlukovať, čím dusia spodné vrstvy trávnika. Koste, keď je tráva a pôda pod ňou suchá.

ako často polievať trávnik
Zdroj foto: ahs.com

Vyhnite sa novo vysiatym oblastiam

Vyhnite sa koseniu novo vysiatych oblastí trávnika, kým nebude tráva vysoká 4 cm, a potom ich pokoste spolu so zvyškom trávnika.

Ako kosiť trávnik – kreatívne

Kosenie trávnika vám ponúka príležitosť byť kreatívny. Môžete sa hrať s rôznymi výškami či pruhmi trávnika. Pre tradičný pruhovaný povrch vyberte kosačku vybavenú valcom. Mohli by ste nechať určitú oblasť v prírodnom vzhľade, ktorý je vynikajúci pre voľne žijúce zvieratá.

Kompostujte pokosenú trávu

Pokosenú trávu možno kompostovať – nezabudnite odrezky zmiešať s veľkým množstvom materiálu bohatého na uhlík, aby ste zabránili vzniku klzkého kompostu. V lete nechajte pokosenú trávu na trávniku, aby ste udržali vlhkosť.

Trápi vašu záhradu sucho? Tri skvelé tipy

Orežte okraje

Zarastené okraje trávnika môžu vyzerať nevzhľadne – upravte ich. Ak chcete dosiahnuť profesionálny povrch, každú jar zrežte okraje trávnika.

Zvážte kúpu ridera

Ak máte veľký trávnik a chcete obmedziť čas strávený kosením, môže byť vhodné investovať do kosačky na trávu – typu rider. Ktorý typ si vyberiete, bude závisieť od veľkosti vašej záhrady, od typu kosenia a samozrejme od vášho rozpočtu. Pokiaľ sa bavíme o tipoch na efektívnejšie kosenie, toto je rozhodne jeden z najzásadnejších. Vaše kosenie sa stane pohodlnejšie, ušetríte viac energie aj času.