3 bylinky, ktoré sa dajú sadiť aj v auguste

3 bylinky, ktoré sa dajú sadiť aj v auguste Zdroj foto: Depositphotos

Aj august je skvelý mesiac na sadenie. Predstavujeme vám 3 bylinky, ktoré sa dajú pestovať aj v auguste.

Ak je už všetok priestor vo vašej záhrade vysadený, teraz môže byť čas vyčistiť niektoré skoré plodiny, ktoré už zarodili, aby sa vytvoril priestor pre augustovú výsadbu. Po vyčistení môžete toto miesto zaplniť zeleninou, alebo bylinkami. Záleží však aj od kvality vašej pôdy a od rastlín, ktoré by ste chceli na svojom pozemku pestovať. Tu sú 3 bylinky, ktoré je možné vysádzať aj počas letných augustových horúčav.

Bazalka

Jedna z najčastejšie pestovaných byliniek na varenie v záhrade, bazalka, je obzvlášť obľúbená v talianskej kuchyni. Listy aj kvety sú jedlé a často sa z nich robí pyré s olivovým olejom a orechmi, aby sa vytvorilo pesto. Bazalka sa ľahko pestuje v mnohých klimatických podmienkach a možno ju pestovať dokonca aj v kvetináči. Stojí za to, aby ste si na jej pestovanie našli čas, pretože sušená bazalka sa ani zďaleka nepribližuje vôni a chuti čerstvej rastliny.

Je ovocie zlé alebo dobré pre vaše zdravie? Tu je sladká pravda

Koriander

Z koriandru sa dá zužitkovať najmä vňať. Je to bylina s jedinečnou chuťou a arómou, ktorá má v našej kuchyni všestranné využitie. Do polievok, omáčok či mäsových jedál. Pre milovníkov zahraničnej kuchyne nájde využitie pri príprave ázijských hranolčekov alebo do mexických jedál. Koriander, korenie, sa vyrába mletím koriandrových semienok a možno ho použiť do kari a mnohých iných etnických jedál. Koriander môžete pokojne pestovať aj počas leta. Táto rastlina ide rýchlo do semena a pomerne rýchlo rastie.

Kôpor

Kôpor je kulinárska bylinka, ktorá sa hodí do šalátov, ku kuracím jedlám a do mnohých druhov polievok. Rastie rýchlo a dá sa zbierať kedykoľvek (na dochucovanie sa používajú kôprová vňať). Akonáhle však začne kvitnúť, zber je u konca. Mnoho záhradkárov pestuje kôprové rastliny postupne, aby sa čerstvá bylina mohla zbierať počas celého vegetačného obdobia.

V ďalšom článku sa dozviete, ktorú zeleninu môžete vysádzať v auguste.