3 spôsoby, ako pripraviť malinový sirup

Lahodný domáci malinový sirup vo fľašiach s čerstvými malinami a kvetmi na drevenom stole. Vyskúšajte tento osvedčený recept na výrobu domáceho malinového sirupu a objavte najlepšie odrody malín na Slovensku. - Zdroj foto: Pixabay

Vyskúšajte 3 jednoduché spôsoby, ako si doma pripraviť lahodný malinový sirup. Zrelé maliny, cukor a kyselina citrónová sú všetko, čo potrebujete.

Recept na malinový sirup I.

Budeme potrebovať:

 • 1 l malinovej šťavy,
 • 1,5 kg kryštálového cukru,
 • 15 g kyseliny citrónovej alebo vínnej.

Príprava:

 1. Dobré očistené, zrelé maliny roztlačíme, dáme do pohára alebo smaltovanej nádoby a necháme kvasiť asi dva dni, pričom každý deň niekoľkokrát premiešame.
 2. Potom prelisujeme, šťavu zlejeme a precedíme cez čistú šatku, ktorú sme pripevnili na vhodnú nádobu.
 3. Cukor dáme do širšieho hrnca, trocha zalejeme šťavou a na sporáku za stáleho miešania necháme roztopiť.
 4. Keď začne vrieť, prilejeme zvyšnú malinovú šťavu a za stáleho miešania privedieme znova do varu.
 5. Nakoniec pridáme kyselinu. Penu, ktorá sa utvorila na povrchu, pozberáme dierkovanou vareškou.
 6. Sirup po krátkom varení odstavíme zo sporáka, precedíme cez šatku a necháme vychladnúť.
 7. Vychladnutý naplníme do čisto umytých fliaš, dobre uzavrieme a uložíme na chladné, suché a tmavé miesto.
3 zdravé nátierky jari, ktoré si zamilujete

Recept na malinový sirup II.

Budeme potrebovať:

 • 1 liter malinovej šťavy,
 • 1,5 kg kryštálového cukru,
 • 15 g kyseliny citrónovej.

Príprava:

 1. Dobre očistené, zrelé, ale neprezreté maliny prelisujeme a šťavu necháme stáť, až kým sa neusadí kal.
 2. Potom ju stočíme gumovou hadicou alebo precedíme cez šatku.
 3. Čistú šťavu nalejeme do čistého hrnca, dáme na sporák a zohrievame.
 4. Pomaly prisypeme cukor a za stáleho miešania privedieme do varu.
 5. Keď sa cukor roztopí, pridáme kyselinu, z povrchu pozberáme špinavú penu, necháme prejsť varom a hneď odstavíme z ohňa.
 6. Sirup naplníme do čisto umytých fliaš, dobre uzavrieme a uložíme na chladné, suché a tmavé miesto.

Recept na malinový sirup III.

Budeme potrebovať:

 • 1 kg zrelých malín,
 • 1 kg jemného kryštálového cukru.

Príprava:

 1. Zrelé, ale neprezreté maliny znovu dobre očistíme a zmiešame s cukrom.
 2. Necháme stáť 1-2 dni, až kým sa cukor úplne neroztopí.
 3. Na hrniec pripevníme šatku, nalejeme na ňu maliny s cukrom a necháme pomaly odkvapkať.
 4. Takto získaný sirup naplníme do čisto umytých fliaš, ktoré dobre uzavrieme a uložíme do chladnej, tmavej a suchej miestnosti.
 5. Maliny, ktoré ostali na šatke po odkvapkaní sirupu, dáme znova do nádoby, zalejeme 2,5 dl vody a necháme stáť dva dni.
 6. Potom vylisujeme, precedíme cez šatku, pridáme 500 g kryštálového cukru, dáme do rajnice a necháme prejsť varom.
 7. Naplníme do čisto umytých a ohriatych fliaš, zabalíme do deky a necháme vychladnúť.
Najlepšie odrody malín pre Váš malinový sirup

Polka

Polka je populárna poľská odroda malín, ktorá sa vyznačuje vysokou úrodnosťou a vynikajúcou chuťou. Tieto maliny sú stredne veľké až veľké, s intenzívnou červenou farbou a vysokým obsahom šťavy. Odroda Polka je ideálna na výrobu malinového sirupu vďaka svojej sladkej chuti a výraznej aróme. Je odolná voči chorobám a škodcom, čo z nej robí ideálnu voľbu pre začínajúcich záhradkárov. Polka začína plodiť v prvej polovici leta a plody sú vhodné na čerstvú konzumáciu, mrazenie a výrobu sirupov a džemov.

Tulameen

Tulameen je kanadská odroda malín, známa svojimi veľkými, pevnými a sladkými plodmi. Maliny Tulameen majú svetločervenú farbu a vynikajúcu chuť s intenzívnou arómou. Plodiaca sezóna tejto odrody trvá od začiatku leta až do neskorého leta. Tulameen je ideálna na čerstvú konzumáciu, mrazenie a výrobu sirupov, džemov a dezertov. Odroda je veľmi odolná voči chorobám a vydrží dlho čerstvá po zbere, čo z nej robí jednu z najobľúbenejších odrôd na svete.

Heritage

Heritage je americká odroda malín, obľúbená pre svoju spoľahlivú úrodu a vynikajúce chuťové vlastnosti. Plody sú stredne veľké, tmavo červené a veľmi sladké. Heritage plodí dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Táto odroda je odolná voči chorobám a škodcom, čo z nej robí ideálnu voľbu pre ekologické pestovanie. Maliny Heritage sú skvelé na čerstvú konzumáciu, mrazenie, výrobu sirupov, džemov a dezertov.

Autumn Bliss

Autumn Bliss je britská odroda malín, ktorá plodí na jednoročných výhonkoch. Plody dozrievajú od konca augusta až do októbra a sú veľké, pevné a veľmi sladké. Autumn Bliss je odolná voči chorobám a škodcom, čo z nej robí výbornú voľbu pre záhradkárov. Maliny Autumn Bliss sú vhodné na čerstvú konzumáciu, mrazenie a malinový sirup, džemov a iných sladkých pochúťok.

Willamette

Willamette je staršia americká odroda malín, ktorá stále patrí medzi veľmi obľúbené. Plody sú stredne veľké až veľké, tmavo červené a veľmi šťavnaté. Willamette je známa svojou vysokou úrodou a vynikajúcou chuťou. Táto odroda je ideálna na spracovanie do sirupov, džemov a mrazenie. Plody sú vhodné na čerstvú konzumáciu a sú odolné voči rôznym chorobám, čo zjednodušuje jej pestovanie.

Tieto odrody malín vám zabezpečia nielen bohatú úrodu, ale aj vynikajúcu chuť a kvalitu plodov, ktoré sú ideálne na prípravu domácich sirupov, džemov a iných sladkých dobrôt. Užite si najlepšie maliny na Slovensku s týmito osvedčenými odrodami.