Zdroj foto: Pixabay
Ešte pred samotným založením trávnika je dôležitá príprava pôdy. Týchto 5 krokov vám pomôžu správne pripraviť miesto pred položením trávneho koberca.
Najdôležitejším krokom je kvalitná príprava pôdy. Ak sa totiž dopustíte chýb pri príprave osivového lôžka, neskôr sa určite prejavia. Najlepšia zem pre trávnik je ľahká s dostatkom vzduchu. Horšie je to už v prípade, ak máte na mieste výsadby ílovitú a ťažkú pôdu. V tom prípade existujú dve možnosti. Buď existujúcu zem vylepšiť hnojivom a tak jej dodať živiny, alebo pôdu vyviesť a nahradiť ju vhodnejším typom.
Pri plánovaní trávnika je potrebné tiež premyslieť tvar a či má miesto na výsadbu trávnika vhodné svetelné podmienky. Tiež sa vyhnite veľmi úzkym miestam, kde sa bude trávnik ťažšie udržiavať. Pozor na plochy, kde môže stáť počas dažďov voda. Je potrebné toto miesto oddrenážovať, aby voda mohla vsiaknuť.
Buriny sú problém v každom trávniku, preto je veľmi dôležité dôkladne vyčistiť plochu, kde chcete uskutočniť výsev. Dá sa to viacerými spôsobmi, záleží však, akým spôsobom chcete založiť trávnik. Ak zakladáte výsev na novej ploche, buriny nechajte vyrásť a potom ich postriekajte herbicídom. V prípade potreby postrek opakujte viackrát. Netreba však zabudnúť, že buriny môžu vyrásť aj z osiva, a to postupne, ako sa zem oteplí, niekedy aj 4 týždne po poslednom postreku. Preto sa s vysievaním trávnika neponáhľajte. Ak si pôdu na výsadbu trávnika dáte doviesť, najlepšie je, keď tak urobíte na jeseň, aby mohla zem do jari sadnúť.
Pri zakladaní trávnika si treba ujasniť aj spôsob zavlažovania. Či chcete vašu zeleň zavlažovať automatickým zavlažovacím systémom, alebo ju budete polievať ručne. Keďže trávnik treba po zasiatí udržiavať vlhký 4 – 5 týždňov, čo niekedy znamená pri suchom počasí polievať ho aj trikrát denne, možno stojí za zváženie investovať do spomínanej automatiky.
Možno ste problém s krtkom nezažili, napriek tomu treba porozmýšľať aj nad ochranou trávnika pred týmto neželaným návštevníkom. Vie totiž napáchať škody, ktoré sa komplikovane opravujú. Prevenciou môže byť sieť proti krtkom. Ak plánujete pokladať trávnikový koberec, stačí túto sieť len rozvinúť a ukotviť pred samotným položením koberca. V prípade priameho výsevu je to trochu zložitejšie. Na sieť treba navoziť 2 až 3 cm zeminy a až potom aplikovať osivo trávnika.
Prevencia proti škodcom v skleníku je veľmi dôležitá, ak chceme mať bohatú úrodu. Najmä rajčiny…
Bývate v mestskom prostredí a napriek tomu si chcete dopestovať vlastné rastliny? Nevadí. Vlastná záhrada v meste je…
Práve teraz začínajú pučať a rozkvitať ruže, no často im stoja v ceste škodcovia. Ako na ošetrenie…
Liečivé účinky bazy čiernej poznali už naši predkovia. Poďme si pripomenúť, čo všetko dokáže. (viac…)
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…
Žlté listy na hortenzii môžu znamenať niekoľko problémov. Odhaľte, o čo konkrétne ide. (viac…)