Magnólia, zdroj foto: Pixabay
Aj tá najmenšia záhradka ukrýva priestor na strom. Len treba vedieť, aký. Tu je 5 najkrajších stromov do malých záhrad.
Záhrada bez stromu budí v mnohých z nás dojem, že v nej niečo chýba. Predsa len strom poskytuje nielen chutné ovocie, ale aj domov užitočným tvorom, dáva tieň počas horúčav a vytvára tú správnu atmosféru. Máte malú záhradku, do ktorej sa drevina nezmestí? Nezúfajte. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré môžu byť okrasou aj vašej zelenej oázy.
V prvom rade si treba premyslieť miesto, kde strom zasadíte. Či tadiaľ napríklad nevedie potrubie alebo kanalizácia. Taktiež, či chcete okrasný strom, alebo drevinu, ktorá vám prinesie aj nejaké ovocie. Strom by sa mal hodiť do danej oblasti a mal by zodpovedať svetelným nárokom stanovišťa.
Aké druhy gaštanu poznáme a prečo ho pestovať?Tento strom vyzerá nielen krásne, ale aj prinesie chutné ovocie. Navyše voňavé kvety plné nektáru prilákajú do vašej záhrady potrebné včely. Okrasná jabloň v závislosti od druhu dorastá do výšky 4 až 8 metrov, kvitne od apríla do mája. Strom rastie zväčša vzpriamene, preto nezaberá vo vašej záhrade veľa miesta. Jabloň nie je náročná na stanovište, aj keď na svetlom mieste lepšie kvitne. Vo vašej záhrade krásne vyniknú napríklad odrody Makamik, Hopa Almey a ďalšie.
Vždyzelený, pomaly rastúci strom, ktorý vie navodiť čarovnú atmosféru vašej záhrade. Jedľa kórejská má pekný geometrický tvar, tmavozelené ihličie a zaujímavé fialové šišky. Dorastá do výšky maximálne 4 metre. Drevine sa bude dariť na slnečnom mieste chránenom pred vetrom. Jedľa kórejská má trošku vyššie nároky na živiny v pôde.
Táto drevina patrí medzi obľúbené najmä svojou krásou – počas jari vďaka svojim kvetom a v priebehu roka veľkými listami, ktoré sa na jeseň sfarbia na červenofialovo . Drieň v závislosti od odrody rastie do výšky troch metrov a jeho tvar pripomína dáždnik.
Štedrec ovisnutý je nápadnou okrasou vašej záhrady najmä počas kvitnutia ( apríl, máj). Zlatožlté súkvetia bývajú dlhé až 20 centimetrov. Strom dorastá do výšky maximálne 8 metrov a obľubuje vápenité a suché pôdy. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, tento strom radšej do záhrady nesaďte. Všetky jeho časti sú totiž jedovaté.
Asi máloktorý strom sa vyrovná kráse kvetov magnólie. Jej ďalšou výhodou je nenáročnosť na pestovanie. Magnólia býva odolná aj voči mnohým chorobám a škodcom, nevadia jej horúčavy. Pre malé záhradky je ideálna aj pre svoj pomerne nízky zrast. Rastie do výšky maximálne troch metrov.
Bývate v mestskom prostredí a napriek tomu si chcete dopestovať vlastné rastliny? Nevadí. Vlastná záhrada v meste je…
Práve teraz začínajú pučať a rozkvitať ruže, no často im stoja v ceste škodcovia. Ako na ošetrenie…
Liečivé účinky bazy čiernej poznali už naši predkovia. Poďme si pripomenúť, čo všetko dokáže. (viac…)
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…
Žlté listy na hortenzii môžu znamenať niekoľko problémov. Odhaľte, o čo konkrétne ide. (viac…)
Kručinka farbiarska je nenáročná trvalka s liečivými účinkami a žiarivými žltými kvetmi. Zistite, ako na…