5 najlepších izbových rastlín na vianočnú výzdobu

5 najlepších izbových rastlín na vianočnú výzdobu Zdroj foto: Depositphotos

Okrem vianočnej ruže existujú aj iné rastliny, ktoré dokážu vyčariť originálnu vianočnú výzdobu.

Dom plný žiarivo červených vianočných ruží alebo amaryllisov z cukrovej trstiny dokáže rozžiariť náladu. Nie je teda divu, že obe tieto rastliny sú také obľúbené sviatočné darčeky. Zatiaľ čo vianočné ruže a amaryllisy získavajú v tomto ročnom období veľkú pozornosť, existuje niekoľko ďalších zimných kvetov, ako napríklad kalanchoe, cyklámen a vianočný kaktus, ktoré sú vhodné na vianočnú výzdobu.

5 najlepších izbových rastlín na vianočnú výzdobu
Zdroj foto: Depositphotos

Očarujúci amaryllis

Amaryllis je izbovka s očarujúcimi kvetmi, ktoré vydržia týždne s malou starostlivosťou. Sú dostupné tiež v niekoľkých farbách, ako je biela, červená, koralová, bordová a ružová. Môžete dokonca nájsť dvojfarebné kvety, ako je amaryllis „Apple Blossom“ s limetkovo zeleným hrdlom a bielymi kvetmi potiahnutými akvarelovou ružovou. Červené kvety ‚Stargazer‘ majú na svojich okvetných lístkoch snehobiele hviezdy.

3 vianočné exteriérové rastliny, ktoré musíte mať

Aby bol obyčajný črepník slávnostnejší, zasuňte ho do dekoratívnej nádoby alebo odstrihnite kvety s dlhými stonkami a vložte ich do vody s kvetinovým konzervantom. Rezané kvety sú úžasné vo vysokých, priehľadných sklenených valcoch, ale môžu byť trochu ťažké, takže sa uistite, že akákoľvek nádoba, ktorú použijete, sa neprevráti.

5 najlepších izbových rastlín
Zdroj foto: Deposiphotos

Nádherná klasika – vianočné ruže

Ak niekedy izbová rastlina predstavovala vianočné obdobie, je to vianočná ruža. Nájdete ich vo sviatočnej červenej, sýtoružovej, krémovej, bielej, marhuľovej alebo s mramorovaním, škvrnami či pruhmi. A ako keby ich prirodzená nádhera nestačila – občas prídu nastriekané do modrej a iných fantazijných odtieňov (s trblietkami alebo bez nich).

Vianočné ruže v kvetináčoch sú dostatočne nápadné na to, aby stáli osamote alebo kdekoľvek, kde dostanú jasné, nepriame svetlo. Rezané kvety môžete tiež zastrčiť do zelenej hmoty nasiaknutej vodou a ozdobiť tak girlandu, veniec alebo vianočný stromček. Tieto nežné trvalky nemajú radi studený prievan v blízkosti okien a dverí. A na rozdiel od všeobecného presvedčenia, tieto izbovky nie sú nebezpečné pre domáce zvieratá alebo malé deti.

krásne cyklamény
Zdroj foto: Depositphotos

Krásne cyklámeny

Cyklámeny možno nie sú takou známou vianočnou rastlinou ako vianočná hviezda alebo amaryllis, no rovnako tak dokážu rozžiariť vašu slávnostnú výzdobu. Ich listy a kvety v tvare srdca vo fialovej, karmínovej, bielej, ružovej a iných farbách vyzerajú rozkošne samy o sebe alebo v kombinácii s inými izbovými rastlinami. Pridajte stuhu a voila! Cyklámen zabalený vo fólii je vítaným darčekom pre učiteľov, spolupracovníkov a susedov.

Väčšina cyklámenov predávaných v záhradných centrách sú tropické, takže ich nepestujte vonku. Ak sa uchovávajú na chladnom mieste, kvitnú až na jar. Tieto izbové rastliny po odkvitnutí spia, ale zvyčajne ožijú po období odpočinku.

5 najlepších izbových rastlín na vianočnú výzdobu
Zdroj foto: Depositphotos

Vianočný kaktus

Vianočný kaktus je jasná vianočná rastlina – a nielen preto, že to má v názve! Zvyčajne kvitne aj okolo sviatkov. Tieto úžasné sukulenty majú výrazné kvety v purpurovej, červenej, ružovej, koralovej, bielej a iných farbách. Majú tiež dlhú životnosť a môžu žiť až 100 rokov. V skutočnosti niektorí šťastní záhradníci vlastnia rastliny, ktoré pestovali ich prastarí rodičia!

Rozkošné kalanchoe
Zdroj foto: depositphotos

Rozkošné kalanchoe

Medzi sukulenty patrí aj kalanchoe. Vedeli ste, že i táto rastlina môže byť krásnou vianočnou výzdobou? Tieto kvety kvitnú týždne. Dostanete odrody s bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi. Nájdete ich aj v žiarivej oranžovej a žltej farbe. Kalanchoe zalievajte, keď je pôda suchá a nechajte prebytok vody odtiecť, aby ste zabránili hnitiu koreňov.