5 tipov, ako sa zbaviť kliešťov v záhrade

kliešť zdroj: pixabay.com

Môžu prenášať nebezpečné ochorenia. Nie každý ich vie správne vybrať. Skrátka, kliešte prinášajú nepríjemnosti. Ako sa zbaviť kliešťov v záhrade?

S príchodom teplejších dní sa zvyšuje výskyt kliešťov. Prenášať môžu vážne choroby ako encefalitídu či boreliózu. Na záhrade trávite mnoho času a chcete čo najviac znížiť riziko nepríjemnej nákazy. Existuje niekoľko účinných metód, ako sa zbaviť kliešťov v záhrade.

Kliešte milujú vlhké prostredie. Vlhkosť im zabezpečuje rastlinný porast a vhodnú mikroklímu na svoj život majú vo vysokej tráve či v kríkoch. Tiež v listnatých lesoch. To sú miesta, kde ich môžete chytiť najľahšie. Hojne sa však vyskytujú aj v záhrade. I tej vašej.

kliešť
zdroj: pexels.com

Päť tipov, ako sa zbaviť kliešťov v záhrade

 

Vhodné je kosiť trávnik na kratšie, v takzvanom anglickom trávniku je výskyt kliešťov minimálny, resp. žiadny. Kliešte sa nemajú kde zachytiť a krátku trávu nevyhľadávajú. Nenechávajte pokosenú trávu sušiť na mieste, pozbierajte ju.

Kliešť v záhrade
Zdroj: Pixabay.com / Ako sa zbaviť kliešťov v záhrade

 

Použitie dlažby, kamienkov či štrku v okolí domu nemá len estetický efekt, ale aj ochranný efekt proti kliešťom. Znižuje to vlhkosť a udrží kliešte od obývanej zóny. Výborným riešením je plochy okolo vstupnej brány a dverí vydláždiť alebo vysypať štrkom, čím kliešťom zabránite vniknúť na pozemok. Priestor z dlažby či štrku by mal mať šírku aspoň jeden meter.

Ako vybrať kliešťa – jediný správny spôsob

 

Hracie zóny pre deti by nemali byť umiestnené v blízkosti stromov alebo vtáčích kŕmidiel, kde sa kliešte vyskytujú. Použite piesok a pieskový priestor určený pre deti by mal mať hĺbku aspoň desať centimetrov.

 

Dôležité opatrenie proti kliešťom je zabrániť vstupu vysokej zveri do vašej záhrady.

 

Obyčajný postrek je taktiež účinnou metódou, ako sa zbaviť kliešťov v záhrade. Vyberte jednoduchý postrek, ktorý záhradu ochráni na tri mesiace. S postrekom začnite v apríli. Najneskôr ho má zmysel aplikovať v septembri.