6 druhov zeleniny ideálnych pre začiatočníkov

6 druhov zeleniny ideálnych pre začiatočníkov Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám ďalšie odrody plodín, ktoré sa dajú pestovať zo semien. Toto je 6 druhov zeleniny, ktorých pestovanie zvládne aj začiatočník. 

Existujú plodiny, ktoré môžete pestovať priamo zo semien. Pri správnych pôdnych podmienkach sa vám odvďačia bohatou úrodou. O niektorých sme si hovorili v tomto článku. Tu je ďalších 6 druhov zeleniny, ktorých pestovanie zvládne aj začiatočník.

7 výhod kombinovanej výsadby. Takto sa o úrodu postarajú bylinky

Červená cvikla

Ten, kto doma pestuje červenú repu, vie, že tá domáca chutí celkom inak. Ide o veľmi zdravý druh zeleniny, ktorý by nemal chýbať ani vo vašom záhone. Takisto ako pri mrkve či iných druhoch koreňovej zeleniny rastúcich zo semena, treba rastlinky po vzídení preriediť, aby ste dosiahli krajšiu úrodu.

Mangold

Mangoldu sa dobre darí v studenom i teplom počasí. Je to nutričná superpotravina s vysokým obsahom vitamínov A, C a K, ako aj minerálov, fytonutrientov a vlákniny.

Cuketa

Cuketa je obľúbená medzi pestovateľmi a niet sa čo čudovať. Dá sa z nej pripravovať množstvo chutných jedál a jej pestovanie je nenáročné. Cukety potrebujú dostatok miesta a majú radi tiež výživnejšiu pôdu, preto aspoň dva týždne pred jej výsadbou zapracujte do zeme kompost.

6 druhov zeleniny ideálnych pre začiatočníkov
Zdroj foto: Deposiphotos

Reďkovka

Prvú úrodu reďkoviek máte už za 24 dní po výsadbe a možno ich vysádzať medzi pomalšie rastúcu zeleninu. Reďkovky môžete dať na záhon, ako sa vám podarí na jar spracovať pôdu. Každé semeno zasejte 5 centimetrov od seba, alebo ich po vyklíčení pretrieďte na túto vzdialenosť. Semená zakryte asi pol centimetrom kompostu alebo zeminy.

Tu je náš tip: Semená reďkovky sú prirodzenými spoločníkmi mrkvy. Pred zasiatím zmiešajte semená reďkovky so semenami mrkvy, najmä ak má vaša pôda tendenciu vytvárať na povrchu tvrdú kôru. Rýchlo klíčiace reďkovky sa pretlačia cez pôdu, rozdrvia ju a tým pripravia pre neskoršie klíčiace mrkvy. Keď budete zbierať reďkovky, mrkva vyplní miesto, ktoré zostalo po tejto rýchlorastúcej zelenine.

Predpestovanie sadeníc je jednoduché, ako na to?

Cibuľa

Cibule sa bude dariť aj na živiny chudobnejšej pôde. Dokonca, čím menej starostlivosti jej dáte, tým sa jej viac bude dariť. Nevyžaduje okopávanie a ani extrémne plevanie. Zbavte ju len veľkých burín.

Fazuľa

Fazuľa je strukovina, ktorá dokáže fixovať dusík z pôdy, preto nevyžaduje zem bohatú na živiny. Môžete pestovať kríčkovú alebo tyčovú. Na výber je veľa odrôd, ktoré dokážu obohatiť váš jedálniček. Stačí si len vybrať.