Zdroj foto: Depositphotos
Prinášame vám ďalšie odrody plodín, ktoré sa dajú pestovať zo semien. Toto je 6 druhov zeleniny, ktorých pestovanie zvládne aj začiatočník.
Existujú plodiny, ktoré môžete pestovať priamo zo semien. Pri správnych pôdnych podmienkach sa vám odvďačia bohatou úrodou. O niektorých sme si hovorili v tomto článku. Tu je ďalších 6 druhov zeleniny, ktorých pestovanie zvládne aj začiatočník.
Ten, kto doma pestuje červenú repu, vie, že tá domáca chutí celkom inak. Ide o veľmi zdravý druh zeleniny, ktorý by nemal chýbať ani vo vašom záhone. Takisto ako pri mrkve či iných druhoch koreňovej zeleniny rastúcich zo semena, treba rastlinky po vzídení preriediť, aby ste dosiahli krajšiu úrodu.
Mangoldu sa dobre darí v studenom i teplom počasí. Je to nutričná superpotravina s vysokým obsahom vitamínov A, C a K, ako aj minerálov, fytonutrientov a vlákniny.
Cuketa je obľúbená medzi pestovateľmi a niet sa čo čudovať. Dá sa z nej pripravovať množstvo chutných jedál a jej pestovanie je nenáročné. Cukety potrebujú dostatok miesta a majú radi tiež výživnejšiu pôdu, preto aspoň dva týždne pred jej výsadbou zapracujte do zeme kompost.
Prvú úrodu reďkoviek máte už za 24 dní po výsadbe a možno ich vysádzať medzi pomalšie rastúcu zeleninu. Reďkovky môžete dať na záhon, ako sa vám podarí na jar spracovať pôdu. Každé semeno zasejte 5 centimetrov od seba, alebo ich po vyklíčení pretrieďte na túto vzdialenosť. Semená zakryte asi pol centimetrom kompostu alebo zeminy.
Tu je náš tip: Semená reďkovky sú prirodzenými spoločníkmi mrkvy. Pred zasiatím zmiešajte semená reďkovky so semenami mrkvy, najmä ak má vaša pôda tendenciu vytvárať na povrchu tvrdú kôru. Rýchlo klíčiace reďkovky sa pretlačia cez pôdu, rozdrvia ju a tým pripravia pre neskoršie klíčiace mrkvy. Keď budete zbierať reďkovky, mrkva vyplní miesto, ktoré zostalo po tejto rýchlorastúcej zelenine.
Predpestovanie sadeníc je jednoduché, ako na to?Cibule sa bude dariť aj na živiny chudobnejšej pôde. Dokonca, čím menej starostlivosti jej dáte, tým sa jej viac bude dariť. Nevyžaduje okopávanie a ani extrémne plevanie. Zbavte ju len veľkých burín.
Fazuľa je strukovina, ktorá dokáže fixovať dusík z pôdy, preto nevyžaduje zem bohatú na živiny. Môžete pestovať kríčkovú alebo tyčovú. Na výber je veľa odrôd, ktoré dokážu obohatiť váš jedálniček. Stačí si len vybrať.
Vedeli ste, že existuje 6 rastlín, ktoré pôsobia priam ako magnet pre škodcov? O ktoré…
Hľadáte tipy, ako založiť kvetinovú záhradu, ktorá bude lákať pohľady a tiež poteší i váš zrak? Tu…
Jarné mrazy dokážu napáchať veľké škody, no nie v prípade, ak ste na ne pripravení.…
Ako môže ekologický chov domácich zvierat znížiť ekologickú stopu vášho maznáčika? Objavte 5 jednoduchých pravidiel…
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…