6 tipov, ako sa zbaviť potkanov, časť I.

ako sa zbaviť potkanov, potkany Zdroj foto: Pixabay

Asi nikto z nás si neželá mať na svojej záhrade potkany. Máme pre vás niekoľko rád, ako sa zbaviť týchto neželaných spoluobyvateľov a zabrániť ich šíreniu.

Každé zviera zohráva v ekosystéme svoju úlohu. Dokonca aj škodcovia majú hodnotný význam pre zdravé životné prostredie. Sú to votrelci ako líšky, ktoré chodia na sliepky, rovnako ako jastraby, kuny alebo kane. Ale potkany? Nejeden z nás sa stretol s týmto druhom škodca, na ktorého sa nevieme pozerať roztomilým pohľadom ako pri iných zvieratách. Vieme, že potkany roznášajú choroby a množia sa vo veľkých číslach. Ale stávame sa bezradnými, ak ich potrebujeme odstrániť. Ako sa zbaviť týchto škodcov?

 Ako zabrániť šíreniu potkanov?

 

  1. Príznaky výskytu potkanov

Najlepšou možnosťou, ako sa zbaviť potkanov je predísť ich výskytu. Ak už zbadáte potkana pobehovať po vašom dvore cez deň, a nie v noci, je to zlé znamenie, pretože potkany sú aktívne hlavne v noci. Vidieť potkanov za bieleho dňa, ako pobehujú po pozemku, totiž znamená, že sa sťahujú zo svojich úkrytov, pretože sú preplnené. Všeobecne známe pravidlo hovorí, že ak uvidíte jedného, znamená to, že máte najmenej 20 ďalších, ktorých ste nevideli. Ďalším príznakom, že máte doma hlodavca sú vyhĺbené diery, trus potkana alebo škvrny moču týchto hlodavcov.

  1. Správna hygiena

Prvým krokom, ako sa zbaviť potkanov, je mať všetko čisté a dezinfikované. To znamená, že ak sa chcete vyvarovať zamorenia, je potrebné očistiť všetky vodovodné kohútiky, ktoré máte vonku, rovnako otvorenú vodu  alebo napájadlá či neutesnené potrubia. Postarajte sa o to, aby ste odstránili všetko krmivo z dosahu hniezd, rovnako aj odpadky. Potkany nesmú mať prístup k jedlu ani vode, pretože v ich dosahu sa zvyknú uhniezdiť.

Ako sa zbaviť potkanov
Zdroj foto: Pixabay
  1. Krmivo pre zvieratá

Do krmiva pre zvieratá sa môžu dostať aj iné tvory, ako len potkany. Aj obyčajné myši, preto je aj v tomto prípade platí prevencia. Krmivo uskladnite tak, aby sa ku nemu nedostali žiadne hlodavce a ani nenašli možný prístup dovnútra. Všetky krmivá skladujte vo vzduchotesných, uzamykateľných kontajneroch, alebo v nádobách, ktoré sú vyrobené z nejakého kovu, pretože potkany ľahko požujú plast a cez igelitové vrecia sa dostanú do zrna bez najmenších problémov.