Rastliny, ktoré odpudzujú kliešte aj blchy

ako správne zazimovať bylinky Zdroj: Pixabay

Vedeli ste o tom, že existujú rastliny, ktoré odpudzujú kliešte? Predstavíme vám, ktoré z nich majú takýto repelentný účinok. Poradime vám ako sa však chrániť pred kliešťami, pokiaľ nechcete absolvovať očkovanie, ktoré musíte viackrát opakovať a je pomerne dosť finančne náročné.

Rozmarín

 

Rozmarín je charakteristický svojou typicky silnou vôňou. Esenciálne oleje z rozmarínu sa využívajú na výrobu ekologických repelentov. Rozmarín vysaďte v okolí kríkov, stromov či vyšších porastov v záhrade. Tiež okolo záhradných cestičiek či pri vstupe do záhrady. Rozmarín funguje ako rastlinný repelent proti kliešťom, muchám, voškám a roztočom.

Ako si urobiť účinný prírodný repelent proti kliešťom

Cesnak

 

Mnohí ľudia majú problém s konzumáciou cesnaku pre jeho charakteristický zápach a ostrá štipľavá chuť nejednému z nás spôsobí tráviace problémy. Charakteristický zápach cesnaku kliešte a blchy neznášajú. Vytypujte si kľúčové miesta v záhrade, kde sa najviac môžu zdržiavať kliešte – najmä vlhké miesta, okolie kríkov, stromov, vtáčích kŕmidiel a podobne. Nasypte na tieto miesta rozdrvených niekoľko strúčikov cesnaku a kliešte sa vašej záhrade budú vyhýbať oblúkom.

účinky cesnaku
Zdroj foto: Pixabay.com

Palina

 

Palinový čaj je výborný pri tráviacich ťažkostiach. Charakteristický je svojou horkou príchuťou. Palina je okrasná trvalka, upúta hustým striebristým lístím a výraznou arómou, ktorá odpudzuje kliešte, blchy aj mole. Palina sa používa aj pri výrobe silného alkoholického nápoja – absinthu.