Ako ušetriť vodu vo vašej domácnosti

ako ušetriť vodu Zdroj foto: Pixabay

Chcete platiť menej za vodu alebo jednoducho plytvanie týmto cenným zdrojom neznášate? Tak potom nasledujúci článok je určený práve pre vás. Ako ušetriť vodu?

Voda je jedným z našich najcennejších zdrojov a mnohí odborníci varujú, že by sme ňou nemali určite plytvať. Či už myslíte na životné prostredie alebo nie, každého poteší menší účet za vodu a ušetrené peniaze. Tu je niekoľko tipov, ako ušetriť vodu.

Kupujte práčky s predným plnením

Páči sa vám, že môžete sledovať pranie vo vašej práčke plnenej spredu? To však nie je jej jediná výhoda. Tieto spotrebiče používajú polovicu vody, ako je to v prípade pračiek plnených z vrchu. Pri vrchnom plnení sa musí voda zaplniť až povrch. Pri prednom stačí do polovice, lebo krútiaci pohyb bubna práčky zabezpečí namočenie všetkej pranej bielizne.

Využite mulč vo vašej záhrade

Mulčovanie je ďalší spôsob, ako ušetriť vodu. Mulč totiž pomôže udržať pôdu zvlhčenú, pretože vytvára bariéru medzi slnkom a pôdou. Bez bariéry sa pôda rýchlejšie vysuší. Najvhodnejšie je pridať okolo rastlín, ktoré si chcete udržať čo najdlhšie vlhké, asi dve až štyri vrstvy mulčovacej zmesi. Na tento účel postačí napríklad aj slama.

Kompostovať môžete aj bez záhrady. Ako na to?

Ako ušetriť vodu? Polievajte vašu záhradu ráno

Najchladnejšie býva ráno, a práve takéto počasie pomôže udržať vlahu na rastlinách čo najdlhšie. Preto sa oplatí polievať vašu záhradu v ranných hodinách.

Investujte do zbernej nádoby na dažďovú vodu

Najmä v oblastiach kde častejšie prší, sa oplatí mať na záhrade zbernú nádobu na dažďovú vodu. Tá sa potom dá použiť na polievanie v prípade obdobia sucha alebo na umývanie pracovných nástrojov a podobne.

Znovu použite vodu z cestovín

Vylievate vodu, ktorá vám ostane po varení cestovín? Čo tak zúžitkovať ju ešte raz? Akonáhle vychladne, použite ju na zavlažovanie rastlín. Získavajú tak zo živín vo vode viac výživných látok.

Záhrada doma v kuchyni z odpadu?

Ak neviete ako ušetriť vodu – Kúpte si kvalitnú sprchovú hlavicu

Investovanie do nízkoprietokovej sprchovej hlavice je skvelý nápad. To znamená, že počas sprchovania miniete menej vody ako pri umývaní bežnou hlavicou. Dobrou správou je, že to nemá vplyv na tlak vody vychádzajúci zo sprchovej hlavice.

Skontrolujte, či nemáte žiadne úniky vody

Ak máte starší dom, radšej prekontrolujte potrubie. Často sa totiž stáva, že dochádza k zbytočným únikom vody, ktoré vás stoja peniaze.