8 najbežnejších škodcov izbových rastlín, ako sa ich zbaviť?

8 najbežnejších škodcov izbových rastlín, ako sa ich zbaviť? Zdroj foto: Depositphotos

Pozor na 8 najbežnejších škodcov, ktoré môžu zničiť vaše izbovky. Poradíme vám tiež spôsoby, ako sa ich zbaviť.

8 najbežnejších škodcov izbových rastlín

Izbovky sú odkázané na vašu starostlivosť a keďže nevedia rozprávať, treba si všímať zmeny v ich raste. Tak včas odhalíte prípadných škodcov. Na čo si dať pozor?

Vošky

Spoznáte ich podľa malých, zelených alebo čiernych tiel a lepkavej medovice, ktorú vylučujú. Tento hmyz môže spôsobiť plesňové ochorenie rastlín a prilákať tiež mravce. Vošky sa živia šťavou z vašich rastlín a ich mäkkých listov a napádajú všetky druhy kvetov.

Vlnatka

Ak spozorujete na listoch biely povlak pripomínajúci chumáč bavlny, tak pravdepodobne vašu izbovku napadla vlnatka. Objavuje sa najčastejšie na azalke, palmách a papradí. Vlnatka rovnako ako vošky saje šťavu z listov a spôsobuje ich deformáciu, žltnutie a neskôr i odumretie.

Nosánik ryhovaný
Nosánik ryhovaný, zdroj foto: Depositphotos

Nosánik ryhovaný

Jeden z najhorších škodcov na tomto zozname, ktorý môže spôsobiť vážne škody nielen ako dospelý jedinec, ale i ako larva. Chrobák sa živí časťami rastlín. Larvy prežívajú v komposte a potom v pôde. Živia sa koreňovým systémom rastliny.

8 najbežnejších škodcov izbových rastlín, ako sa ich zbaviť?
Vošky, zdroj foto: Depositphotos

Strapky

Hmyz podobný muchám. Tieto tmavohnedé a drobné chrobáčiky majú dva páry krídel, čiže sa rýchlo premiestňujú z rastliny na rastlinu. Svojimi jedinečnými asymetrickými ústami prepichujú listy i kvety a sajú šťavu. Výsledkom je, že rastliny získajú striebristé melírovanie na listoch a pod nimi sa vytvoria malé červené guľôčky, ktoré nakoniec sčernejú.

Molice skleníkové

Tento malý biely hmyz môže tiež napáchať veľa škôd. Molice si všimnete, keď zatrasiete rastlinou a oni začnú vylietať. Živia sa takisto šťavou a nájdete ich najčastejšie pod listami.

Červené roztoče

Tento drobný červený hmyz má osem nôh podobne ako pavúky. Červené roztoče milujú vlhko a teplo. To sú pre ne ideálne podmienky na rozmnožovanie. Na listoch spôsobujú škvrnitosť a dokážu zničiť celú izbovú rastlinu.

Tento olej znižuje riziko chorôb srdca, máte ho doma?

Chvostoskoky

Môžete si ich všimnúť pri zalievaní rastliny. Chvostoskoky majú radi vlhkú pôdu, preto sa snažte nechať substrát pred ďalšou zálievkou vyschnúť.

Roztoče cyklámenové

Tieto maličké chrobáčiky sa môžu spočiatku považovať za kvapôčky vody. Ich priesvitné alebo mierne dohneda sfarbené telá vyzerajú voskovo. Zhlukujú sa pod listami a sajú ich šťavu. To spôsobí, že sa pokrčia a stmavnú. Tieto roztoče sú síce pomenované po cyklámenovej rastline, no vyskytujú sa tiež na pelargónii a afrických fialkách.

Prevencia je lepšia ako samotné odstraňovanie škodcov

Zdravé rastliny sú oveľa menej náchylné na napadnutie škodcami a chorobami. So správnym množstvom vody, slnečného žiarenia, vzduchu a živín majú oveľa väčšiu šancu v boji proti škodcom. Ak týchto škodcov spozorujete, neprepadajte panike. Je toho veľa, čo môžete urobiť, aby ste sa ich zbavili prirodzenou cestou!

Tu je niekoľko spôsobov:

Rastliny roste čistou vodou tam, kde existuje riziko (alebo prítomnosť) roztočov červených.
Pravidelne odstraňujte odumreté listy a kvety.
Niekedy pomôže rastliny presadiť do novej nepremočenej pôdy a postriekať ich roztokom mydlovej vody.
Použite vhodný prípravok podľa typu škodca, ktorý vám odporučia v záhradkárstve.