8 prírodných prostriedkov, ako zmierniť bolesť pri poštípaní včelou alebo osou

8 prírodných prostriedkov, ako zmierniť bolesť pri poštípaní včelou alebo osou Zdroj foto: Pixabay

Ako zmierniť nepríjemné bolesti a svrbenie? Postačia vám jednoduché a lacné veci, ktoré máte určite po ruke. Spoznajte 8 prírodných prostriedkov. 

Každý vie, že včely a osy sú dôležitou súčasťou nášho sveta. Obaja sú vynikajúcimi opeľovačmi a slúžia cennému účelu. No aj keď sú prospešné pre naše záhrady, pri vyprovokovaní môžu na nás zaútočiť a poštípať. Ako zmierniť nepríjemné bolesti a svrbenie? Spoznajte 8 prírodných prostriedkov.

Najskôr vyberte žihadlo

Ešte predtým, ako chcete liečiť štípanec, musíte skontrolovať, či vám v pokožke nezostalo žihadlo. Vo väčšine prípadov postačí, ak po mieste bodnutia prejdete  okrajom kreditnej karty alebo nechtu. Nie je dobré používať pinzetu, aby ste žihadlo vytiahli, pretože tak môžete vytlačiť viac jedu do rany. Jeho zoškrabaním sa vyhnete kontaktu s vakom na jed, ktorý je často pripevnený na žihadle.

Tu sú prírodné prostriedky, ako zmierniť bolesť pri bodnutí včelou alebo osou.

Aloe Vera

Aloe Vera je vynikajúci prírodný liek na väčšinu podráždenia pokožky vďaka látkam, ktoré rastlina obsahuje. Ak vás bodol hmyz, siahnite po tomto izbovom kvete.

Rozmarín: Kompletný manuál pre pestovanie tejto liečivej bylinky

Med

Možno to mnohí z vás neviete, ale účinným liekom na bodnutie hmyzom môže byť aj med. Ak ním potriete ranu, med zmierni bolesť, svrbenie a urýchli hojenie.

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je veľmi lacný prostriedok, ktorý sa nachádza v každej domácnosti a má všestranné využitie. Dokonca môže zmierniť nepríjemné pocity pri poštípaní hmyzom. Vytvorte pastu zmiešaním vody a sódy bikarbóny a zmes naneste na štípanec.

Jablčný ocot

Pomoc pri zmiernení bolesti pri poštípaní pomáha tiež jablčný ocot. Miesto takisto potrite a svrbenie pominie.

7 nečakaných účinkov tohto produktu z jabĺk na našu krásu a zdravie

Levanduľový olej

Levanduľa vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam je takisto účinným prírodným liekom na poštípania hmyzom. O tom, ako si vyrobiť levanduľový olej, sme hovorili tu:

Zubná pasta

Vedci ešte doteraz nevedia vysvetliť, prečo zubná pasta patrí medzi účinné prostriedky pri bodnutí hmyzom. Pravdepodobne je to preto, že vďaka svojej kyslosti dokáže neutralizovať včelí jed.

Ľad

Aplikujte kocku ľadu na postihnuté miesto a zmiernite tak bolesť, svrbenie i opuch.

Čajovníkový olej

Podobné pôsobenie ako levanduľový olej má aj čajovníkový olej. Ide totiž o účinné prírodné antiseptikum.