Rastliny z Chorvátska si niekedy donesieme aj domov, aby sme si pripomenuli kúsok leta kedykoľvek sa vyberieme na záhradu.
V predchádzajúcom článku sme si hovorili o živých suveníroch z dovoleniek a možnostiach ich pestovania u nás doma. Rastliny z Chorvátska vedia nielen zaujať svojou pre nás netypickou krásou, ale niektoré z nich majú aj liečivé účinky.
Vitex jahňací ( Vitex agnus-castus )
Tento zaujímavý krík rastúci na brehu mora či okolo vodných tokov v strednej Ázii sa vyznačuje modrými kvetmi vo vrcholových súkvetiach. Tvrdé, pri ochutnaní pikantné semienka tamojší ľudia poznajú ako korenie mníchov. Vitex totiž okrem krásy má aj liečivé účinky. V minulosti sa pestoval v kláštoroch a výluh z neho podporoval pohlavnú zdržanlivosť. Ide o jeden z najúčinnejších rastlinných prostriedkov pri ženských chorobách, depresiách a pri liečení neplodnosti.
Ak by ste tento liečivý krík chceli pestovať u nás, dá sa iba v teplejších oblastiach. Na zimu jeho však potrebné prezimovať vo vnútri.
Štepenie a množenie rastlín: Spoznajte netradičné spôsobyFeniklovec prímorský ( Crithmum maritimum )
Feniklovec spoznáte vďaka žltým kvetom a dužinatej byle. Celá rastlina je veľmi voňavá, nevadí jej silné slnko a rastie prevažne na skalnatých útesoch. Jej štipľavé listy sa dajú použiť do šalátov alebo ako korenie. Feniklovec obsahuje veľa vitamínu C a minerálne látky.
Slamiha piesočná ( Helichrysum italicum )
Medzi liečivé rastliny z Chorvátska bezpochyby patrí aj tento druh slamihy. Má totiž priaznivé účinky pri žlčníkových chorobách a pri kožných problémoch. Slamiha piesočná sa s úspechom dá pestovať aj u nás. Bude sa jej dariť najmä na Južnom Slovensku.