Občas sa odrody rastlín pomiešajú a nechcene skrížene opelia. Dá sa však zabrániť nechcenému kríženiu rastlín? Tu je niekoľko rád.
Ak chcete zamedziť miešaniu odrôd prostredníctvom opeľovania, zabrániť tým nechcenému kríženiu, a máte tiež v pláne zachrániť aj semená pestovaných rastlín, existuje na výber niekoľko rôznych možností:
Opeľujte ručne
Ak máte rastlinu s vlastným opeľovaním, môžete rastlinu pretrepať, aby sa peľ mohol uvoľniť a vypadnúť, alebo použite mäkký štetec, ktorým peľ so samčej rastliny prenesiete na samičiu. Viac o opeľovaní sme si hovorili tu:
Vzdialenosť výsadby by sa mala predĺžiť
Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť kríženiu odrôd, je vysadiť iba jednu rastlinu. Avšak, ak máte radi pestrosť, vysaďte jednotlivé odrody, ktoré sú opeľované vetrom alebo hmyzom od seba na vzdialenosť 30 metrov.
Ak plánujete pestovať rôzne odrody samoopelivých rastlín (ako sú fazuľa, hrášok, paradajky, paprika, hlávkový šalát a baklažán), musíte ich vzdialiť od seba aspoň 3 metre.
Ako prilákať včely na vašu záhradu?
Každá záhrada potrebuje opeľovače a včely patria k najlepším. Bez nich by bolo obmedzené množstvo ovocia a zeleniny. Mali by ste ich preto do svojej záhrady pozvať.
Včely pri návšteve vašich záhrad v zásade hľadajú dve veci:
Nektár: Nektár je nabitý cukrami a je hlavným zdrojom energie pre včely.
Peľ: Peľ poskytuje vyváženú stravu z bielkovín a tukov.
Mnoho populárnych kvetinových odrôd bolo získaných rôznym krížením a šľachtením. Týmto spôsobom sa napríklad zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám, získava krajšia farebnosť alebo väčšia veľkosť kvetov. Bohužiaľ šľachtenie často znižuje produkciu nektáru a peľu a niekedy zanecháva výslednú rastlinu úplne sterilnú a zbytočnú pre včely a ďalšie opeľovače. Ďalším faktorom je, že množstvo vylučovaného nektáru závisí od klimatických podmienok, ako sú teplota, vlhkosť a vlhkosť v pôde. Aké rastliny teda vysadiť na záhradu, aby sme prilákali včely? Vsaďte na prirodzenosť. Lúčne kvety, ktoré prirodzene rastú v prostredí, kde žijete, sú najlepšou voľbou.