Cuketa patrí medzi obľúbené pestované plodiny. Kedy sadiť a ako sa starať o túto rastlinu? Máme pre vás niekoľko tipov.
Kedy sadiť a ako sa starať o cuketu
Cuketu si môžu dovoliť pestovať aj začiatočníci. Je to veľmi obľúbená plodina aj vďaka bohatej úrode, ktorú dokáže vyprodukovať len jedna rastlina.
Výsadba cukety
Vyberte si miesto s plným slnkom. Malo by byť chránené pred vetrom pre dobré opelenie. Cuketa obľubuje pôdu, ktorá je vlhká (nie premočená) a dobre odvodňuje. Pre bohatú úrodu môžete na záhon pred výsadbou zapracovať dobre odležaný hnoj alebo kompost.
Kedy sadiť cuketu
Semená saďte priamo na záhon, keď pominie nebezpečenstvo mrazu a vzduch a pôda majú teplotu aspoň 15 °C. Najlepšie po troch zamrznutých.
Ak si želáte pestovať semená v interiéri, vysaďte ich do rašelinových kvetináčov určených na predpestovanie 2 až 4 týždne pred poslednými jarnými mrazmi. Sadenice cukety sú však trochu chúlostivejšie na presádzanie, preto treba narábať s korienkami obzvlášť opatrne.
Výsev semien vonku
Semená zasejte na rovnú zem 2 a pol centimetra hlboko a 5 až 10 centimetrov od seba.
Cuketám sa bude dariť aj keď záhon nakopcujete. Riadky by mali byť vzdialené od seba aspoň 90 cm.
V prípade potreby použite kryty riadkov, aby ste rastlinu ochránili počas prvých jarných týždňov. Najmä ak bývate v chladnejších častiach Slovenska.
Po výsadbe dôkladne zalejte.
Môžete pridať na povrch mulč, aby si cuketa udržala vlhkosť.
Starostlivosť počas vegetačného obdobia
Cukety potrebujú dostatok vlahy, preto ich treba pravidelne zavlažovať. Nepolievajte na listy, aby ste sa vyhli chorobám a plesniam. Takisto odstraňujte burinu, ktorá berie živiny vašej rastline.
Kedy zbierať cuketu
Cuketu zberajte, keď je mäkká a trochu nezrelá (15 až 20 cm dlhá), pretože mladšie plody sú chutnejšie. Mnoho ľudí čaká na zber príliš dlho. Ak vám niekedy cuketa nechutila, je to pravdepodobne preto, že bola príliš prezretá.
Väčšina odrôd dozrieva v priemere 60 dní a sú pripravené na zber už týždeň po odkvitnutí.