Kompost vs. mulč, čo je pre vašu záhradu lepšie? Zistite, kedy použiť jedno alebo druhé.
Mulč a kompost sú kľúčové pre prosperujúcu záhradu, existujú však medzi nimi veľké rozdiely. V skutočnosti ich nesprávne používanie môže negatívne ovplyvniť vašu záhradnú pôdu a pestované rastliny.
Zistite, čo odlišuje kompost od mulča, kedy by ste mali používať kompost alebo mulč a kedy je potrebná kombinácia oboch.
Kompost vs. mulč: Spoznajte základný rozdiel
Čo je kompost
Kompost je organický materiál v rôznom štádiu rozkladu. Môže to byť čokoľvek od kuchynských zvyškov, odrezkov trávy, lístia, hnoja, buriny a zvyškov rastlín, pokiaľ sa v nich nenachádzajú choroboplodné zárodky, hmyz alebo chemikálie, ktoré by sa mohli šíriť kompostom.
Ako dlho sa kompost rozkladá, závisí nielen od samotného kompostovaného materiálu – rozklad môže trvať dva týždne až dva roky – ale aj od mnohých ďalších faktorov. Správna rovnováha zložiek v hromade kompostu je dôležitá. Rovnako ako správne množstvo vlhkosti, prevzdušňovanie, otáčanie kopy, jej veľkosť, okolitá teplota a prítomnosť červov a mikroorganizmov, ktoré kompost rozkladajú.
Keď je kompost úplne rozložený, stáva sa z neho organická hmota alebo humus. Žiadny z pôvodných materiálov už nespoznáte. Zrelý kompost je tmavohnedý a drobivý s pôdnymi časticami a má zemitý zápach.
Kedy použiť kompost
Kompost je konečná forma recyklácie. Zrelý kompost vracia živiny späť do pôdy vo forme, ktorú rastliny ľahko absorbujú. Pretože však zloženie živín v komposte závisí od pôvodných materiálov, nestačí len pridať kompost do záhrady ako hnojivo. Najmä vtedy, keď sa pôda každoročne vyčerpáva pestovanými plodinami. Potrebná je aj cielená aplikácia živín vo forme hnojív.
Ďalšou dôležitou funkciou kompostu je úprava pôdy na zlepšenie jej zdravia. Organická hmota, ako je zrelý kompost, uvoľňuje živiny, takže rastliny ľahšie rastú. Zlepšuje aj piesočnaté pôdy, pretože organická hmota lepšie zadržiava vodu a živiny, takže piesočnatá pôda sa tak rýchlo nevymýva.
Čo je mulčovanie
Mulčovanie môže byť akýkoľvek materiál, ktorý použijete na pokrytie povrchu pôdy. Zatiaľ čo všetok kompost pozostáva z organického materiálu, nie všetok mulč je organický. Najobľúbenejšou formou mulča, ktorý sa predáva vo veľkom alebo vo vreciach v záhradných centrách, sú drevené štiepky alebo hobliny, tvrdé drevo a kôra z mäkkého dreva. Ďalšími mulčovacími materiálmi sú ihličie, šišky, seno, slama a iné zvyšky plodín, listy stromov a pokosená tráva.
Syntetické, človekom vyrobené mulče sú guma, plastové fólie alebo geotextílie, ako je krajinná tkanina, lepenka a noviny. Len posledné dva sa rozkladajú, zatiaľ čo plasty sa po dlhšom čase rozpadnú na menšie kúsky a nakoniec kontaminujú životné prostredie, čo nie je najvhodnejšie.
Treťou skupinou mulčov sú materiály, ktoré tiež nie sú rozložiteľné, ale sú prírodné: drvené mušle, štrk, kamienky, kamenná drť a bridlica.
Kedy použiť mulč
Mulč sa používa na zakrytie pôdy záhradných záhonov a pozemku, aby sa dosiahli tri veci: zadržiavanie vlhkosti, kontrola buriny a zlepšenie vizuálneho vzhľadu. Mulč pomáha pôde udržať vlhkosť, takže menej rýchlo vysychá. Účinnosť mulča proti burine závisí od typu mulča – čím je mulč hrubší a hustejší, tým ťažšie burina rastie. Nakoniec, mulčovaný kvetinový záhon vyzerá upravenejšie a krajšie ako záhon s holou pôdou, ale to závisí od vášho vkusu.
Môže sa použitie mulču a kompostu zameniť?
Kompost a mulč slúžia na iné veci, preto sa neodporúča zameniť ich použitie. Aj keď niektorí pestovatelia môžu argumentovať, že niektoré druhy mulča sa môžu časom rozložit a tým nahradiť kompost, nie je to dobrý nápad. Prečo?
Mulč z kôry a iné drevité materiály sa dlho rozkladajú. Odrezky trávy a iný čerstvý rastlinný materiál sa na druhej strane rozkladajú rýchlejšie, ale mikroorganizmy v pôde potrebujú na svoju rozkladnú prácu dusík. A ten zoberú vašim pestovaným rastlinám, čo môže vysadené plodiny stresovať a viesť k chloróze. To je tiež jeden z dôvodov, prečo sa neodporúča pridávať kompost do pôdy skôr, ako sa úplne rozloží.