Pergola či prístrešok, ako si vytvoriť v záhrade príjemnú oázu pokoja?
Nielen v letných horúčavách oceníme miesto na záhrade, kam sa môžeme ukryť do tieňa s knihou či kávou. Vtedy sa vyplatí pergola či prístrešok. Oddych počas prvých jarných prác na záhrade pod nimi má totiž svoje čaro. Navyše nás ochránia pred vysokou intenzitou jarných slnečných lúčov, ktorú ani nemusíme vnímať, a tiež poskytnú útočisko do neskorej jesene. Ako si vytvoriť v záhrade príjemnú oázu pokoja?
Drevený verzus oceľový prístrešok
Drevo je síce drevo, no oceľ je materiál, ktorý má nezameniteľné výhody oproti dreveným pergolám či prístreškom. Je to lacnejšie riešenie než drevo, menej vážia a majú vyššiu nosnosť, takže sa dajú využiť napríklad aj na strechách. V prospech tohto materiálu hrá aj čas dodania a zmontované sú bez zbytočného neporiadku za pár hodín. Životnosť kovovej konštrukcie je k tomu mnohonásobne dlhšia než drevenej.
„Mnohí možno nevedia, že aj oceľové pergoly a prístrešky môžu vyzerať podľa ich fantázie a dajú sa prispôsobiť každému priestoru,“ hovorí odborník z Gardeonu, ktorý má bohaté skúsenosti s montovanými záhradnými stavbami a prístreškami. „Najodolnejšie voči všetkým poveternostným vplyvom a najmenej náročné na údržbu sú práve prístrešky a pergoly z ocele. Ich štíhlejšia a v porovnaní s drevom subtílnejšia konštrukcia navyše šetrí priestor, takže sa zmestia aj na malú plochu,“ radí technik. Tento fakt zrejme neocenia len majitelia menších pozemkov, ale aj vyznávači minimalistického štýlu.
Nábytok, ktorý pod pergolou či prístreškom umiestnite, by mal ladiť s okolím. Tým najbližším je samotná konštrukcia stavby. Kým relatívne chladnému kovu s čistými líniami pristane úplne všetko – od jednoduchých a minimalistických riešení cez klasiku až po romantiku, výber vhodných kombinácií s drevom môže byť väčšou výzvou. Na druhej strane, drevo pôsobí v priestore hrejivo, a tak sa niekedy ani netreba príliš snažiť o to, aby sme si ho zútulnili.
Nové vízie pre vašu terasu a verandu – Top 8 trendovOživte pergolu zeleňou
Pergolu či altánok oživia visiace kvety alebo doplnky vyrobené z kombinácie prírodných materiálov – či už využijete drevo, kamene, trávu, mach či kvety, fantázii sa medze nekladú. Tieto prvky navyše priestor pod strechou ešte viac zatienia.
Viničom obrastené stĺpy, strapce hrozna aj paradajok či jahody v kvetináčoch skrášlia každé posedenie vonku. Kto by chcel pestovať bylinky, pod pergolou im môže nájsť svoje stále miesto a popri kadejakých chutných a voňavých zázrakoch do kuchyne oživiť a zútulniť priestor pod „strieškou“ – všetko sú to dobré riešenia, ktoré prinášajú domáce plodiny aj do záhrady, kde sa inak z priestorových či iných dôvodov nič nepestuje.
Živej zeleni sa na pergolách a v záhradných prístreškoch môže výborne dariť, ale v prípade niektorých rastlín pozor na materiál, z ktorého je konštrukcia vyrobená. Drevená stavba je citlivá na všetky druhy počasia a náročná na starostlivosť. Úponky viniča či inej popínavej rastliny môžu zhoršovať stav dreva a komplikujú jeho údržbu.
Budete sa mať kde stretávať až do neskorej jesene
V prípade, že by sa vám málilo obývačky či kuchyne, môžete si ju s pomocou pergoly rozšíriť až do záhrady. Dvomi stĺpmi a strechou sa metre štvorcové domáceho priestoru zväčšia a vytvoria ďalšie miesto pre posedenie.
Využitie takto získaného priestoru je naozaj mnohostranné. Či už budete hľadať vhodné miesto na rodinnú oslavu, krst či dokonca svadbu a v prípade dažďa sa mať kam ukryť, nemusíte chodiť ďaleko, iba cez prah svojich dverí. Úžitok z pergoly navyše budete mať na jar či v lete, ale posedenie s priateľmi či rodinou si môžete pokojne užiť aj počas jesenných dní a večerov s občasnými prehánkami.