Ako zachovať paradajkové semená pre ďalšiu výsadbu

paradajkové semená Zdroj foto: Pixabay.com

Vedeli ste, že nemusíte kupovať paradajkové semená každý rok alebo každých pár rokov? Môžete ich získať z vašej terajšej úrody.

Mali ste bohatú úrodu zdravých paradajok, ktorých odroda vám veľmi chutí? Tak prečo si z nej neodložiť paradajkové semená a nezopakovať tento úspech aj nasledujúci rok. Tu je niekoľko rád, ako sa to dá.

Ako zachovať paradajkové semená pre ďalšiu výsadbu

Sušenie na slnku

Sušenie na slnku je pravdepodobne najbežnejšou a  najobľúbenejšou cestou k zachovaniu všetkých semien. Dôvodom býva to, že je to jednoduché. Nevýhodou je, že ak nemáte samostatný priestor, kde svieti slnečné svetlo, semená najčastejšie ukladáte napríklad na parapetnú dosku, a tam vám môžu neskôr  zavadzať.

Túto metódu začnete tým, že vyberiete zrelé paradajky. Zeleninu umyte, nakrájajte a rozmačkajte. Šťavu zlejte. Paradajkovú zmes rozložte na taniere, na ktorých je papierový obrúsok.

Semená nechajte sušiť. Keď sú dobre vysušené, dajte do vrecka a zatvorte. Vrecko nezabudnite označiť, ak máte viac odrôd paradajok.

Kvasenie

Fermentácia semien rajčín je trochu zložitejšou metódou, ale dá sa to zvládnuť.

Začnete tým, že vyberiete zrelé paradajky a potom ich opláchnete.  V ďalšom kroku ich rozdeľte podľa odrody a rukami ich roztvorte.

Môžete nechať aj celé paradajky a jemne ich rozdrviť vo vedre. Takto upravené rajčiny dajte do nádoby s vekom a nechajte prikryté aspoň tri dni. Teplota v miestnosti by nemala byť vyššia ako 60 °C. Zmes premiešajte dvakrát za deň. Buničina z paradajok by mala byť ponorená v šťave, aby prebehla fermentácia tak ako má.

Po uplynutí troch dní musíte fermentovanú zmes naliať do nádoby, v ktorej máte trikrát viac vody ako v paradajkovej zmesi.

Potom vodu vylejete, ale opatrne, aby ste spolu s ňou nevyliali aj semená. Ak je osivo dobré, klesne na dno nádoby, takže vodu stačí zliať. Je potrebné tento úkon opakovať viackrát, kým semená z paradajok nezostanú čisté.

Osivo nakoniec rozložte na dosku a nechajte celkom vysušiť.  Keď sú semená úplne suché, musíte ich uložiť v zapečatenom vrecku na suchom a chladnom mieste.

Zelenina a ovocie: Aby boli s deťmi kamoši!

Samorasty

Niektorí záhradkári robia  rozmnožovanie rajčín v ich záhrade pomocou samorastov. Rastliny paradajok na jeseň zo záhonov nevyťahujú a nechajú ich  tam celú zimu. Rovnako ako plody, ktoré prezreté padnú na zem a zmenia sa na kompost. Z tých potom na jar vyklíčia nové paradajky, ktoré však treba presadiť, aby im neuškodilo chladné počasie. Takéto rozmnožovanie sa však dá v miernejšom podnebí, lebo dlhodobé mínusové teploty by mohli toto rozmnožovanie skomplikovať.