Krásne kvitnúca srdcovka? Treba dodržať tieto zásady

Krásne kvitnúca srdcovka? Treba dodržať tieto zásady Zdroj foto: Depositphotos

Nenáročná a vďačná trvalka by si určite mala nájsť miesto vo vašej zelenej oáze. Krásne kvitnúca srdcovka totiž bude potešením nielen pre vaše oči.  

Kedysi bola bežnou súčasťou mnohých kvetinových záhrad, dnes ju vidíte len ojedinele. A to je škoda. Krásne kvitnúca srdcovka patrí totiž určite medzi atraktívne rastliny.

Srdce vašej záhrady

Srdcovka alebo podľa botanikov dicentra je  krásny kvietok, ktorého kvety pripomínajú tvar srdca. Rastlina môže narásť do výšky jedného metra a kvitne najmä v máji. Po odkvitnutí postupne vysychá, preto sa mnohí domnievajú, že im rastlina odchádza. Nie je to tak. Dicentra sa tak pripravuje, aby prečkala zimu. Keďže počas leta sa zaťahuje do zeme, je vhodné vysadiť v jej blízkosti rastliny, ktoré ju v kvetinovej záhrade v kvitnutí nahradia.

Krásne kvitnúca srdcovka? Treba dodržať tieto zásady
Zdroj foto: Depositphotos
Kiwi: Malé ovocie s veľkými zdravotnými benefitmi

Aby srdcovka krásne kvitla

Doprajte jej dostatok živín, a to tak, že do pôdy pridáte kompost. Srdcovke sa bude dariť na čiastočne slnečnom a polotienistom stanovišti. Ak tejto rastline zabezpečíte vhodné podmienky, bude ozdobou vašej záhrady roky. Keďže ide o krehkú rastlinu, silnejší prúd vody môže srdcovku poškodiť. Niektorí záhradkári dicentru pestujú v nádobách na terasách, avšak ak máte deti, treba byť opatrný. Je totiž jedovatá.

Dicentra sa rozmnožuje v jeseni delením trsov a pomocou semien, ktoré sa vytvoria v tobolkách po odkvitnutí kvetov.