Ako môžu záhradkári pomôcť našim ubúdajúcim včelám

Ako môžu záhradkári pomôcť našim ubúdajúcim včelám Zdroj foto: Depositphotos

Bez týchto usilovných opeľovačov to jednoducho nejde. Ako môžu záhradkári pomôcť našim ubúdajúcim včelám?

Asi ste už zachytili informácie, že tento životne dôležitý hmyz je na ústupe. Mohlo to spôsobiť viacero faktorov ako napríklad nedostatok kvitnúcich rastlín v našich záhradách, používanie pesticídov alebo strata vhodných miest na hniezdenie včiel. Ako môžu záhradkári pomôcť našim ubúdajúcim včelám? Existuje niekoľko spôsobov.

Ako môžu záhradkári pomôcť našim ubúdajúcim včelám
Zdroj foto: Depositphotos
3 veľké mýty o ekologickej záhrade, ktorým veríme

Pomôžte našim včelám

Tu je návod, ako môžete urobiť viac na podporu opeľovačov vo vašej záhrade:

  • Pre podporu včiel je potrebné vysadiť na záhradách veľa okrasných kvetov, ktoré tento hmyz potrebuje na prežitie.
  • Časť pozemka, kde nemáte vysadený žiadny záhon, koste menej. Včelám pomôžu najmä divé kvitnúce kvety, ktoré sú súčasťou prirodzených biotopov.
  • Nezabudnite pre opeľovače zabezpečiť vodu. Včely a iný užitočný hmyz potrebuje totiž niekedy piť. Ako napájadlo môže poslúžiť jazierko s plytkým okrajom či plytká miska s vodou naplnená kamienkami alebo guľôčkami, na ktoré si môžu včely sadnúť, keď sa potrebujú napiť.
  • Vyhnite sa používaniu pesticídov všade tam, kde je to možné, nikdy nestriekajte otvorené kvety a vždy si prečítajte a dodržiavajte pokyny na etikete. Niekedy je dobré ponechať niektoré „škodce“. Pomáha to totiž udržiavať prirodzenú rovnováhu v záhrade a poskytnúť potravu pre larvy niektorých opeľovačov. Používaniu pesticídov a nekontrolovateľnému množeniu škodcov sa dá vyhnúť napríklad zbavovaním sa poškodených a chorobou napadnutých častí rastlín, sadením odolnejších kultivarov zeleniny či pomocou prostriedkov na biologickej báze. Ak sa pesticídom nedá vyhnúť, zvážte použitie organických produktov s krátkou perzistenciou, ktoré tiež môžu byť účinné.
  • Vytvorte miesta, kde budú hniezdiť divoké včely. Buď si vyrobte vlastné, alebo si môžete kúpiť hniezda pre včely samotárky. Niektoré včely samotárky hniezdia v zemi, buď v pôde, alebo v nízkej tráve. Tieto opeľovače totiž vyhľadávajú malé kôpky zeme, do ktorých samice ukladajú svoje vajíčka. Diery v zemi alebo v stromoch vyhľadávajú aj  čmeliaky, ktoré patria tiež medzi užitočný hmyz v našich záhradách.