Ako odstrániť mach zo strechy?

ako odstrániť mach Zdroj foto: Jana Táborská

Zelený machový porast dodá obydliu rozprávkový vzhľad ako hobitský domček, no môže byť pre dom veľmi nebezpečným. Ako odstrániť mach zo strechy?

Ak mach nasiakne vodou, zaťaží strechu a môže hroziť zatečenie vody do domu, ako aj hniloba strechy a jej následné prepadnutie. Rovnako, keď sa táto rastlina rozširuje, dostane sa popod šindle a zdvihne ich. Ak je strecha drevená, proces prebehne ešte rýchlejšie. Ako si poradiť s týmto problémom? Prezradíme vám spôsoby, ako mach odstrániť zo strechy.

ako odstrániť mach na streche
Zdroj foto: Unsplash

Ako mach pokazí strechu

Strechy, ktoré sú vo vlhkých oblastiach orientované na sever, nemajú dostatok slnka a sú náchylné na mach. Táto rastlina sa najradšej vyvíja na tmavých a vlhkých miestach. V takýchto oblastiach mach nerastie všade v rovnakom množstve. Ak sa dom nachádza vo vlhkej oblasti, ale strecha má dostatok slnka, tento problém nehrozí. Mach sa totiž vyhýba slnku.

Ako vyčistiť odtok v kuchyni pomocou sódy? Tieto recepty zaručene fungujú

Ako vyhubiť mach

Výrobky na vyhubenie machu sa delia na dva hlavné typy. Prvým je tekutý prostriedok na odstránenie machu, ktorý kúpite v stavebninách, roztok pripravený z modrej skalice a vody v pomere 1:10 a druhým je suchý prášok. Na tento účel môžete použiť tiež hasené vápno.

1. Tekutý prostriedok

Tekutý prostriedok na odstránenie machu sa dáva do nádoby, ktorá sa pripevní na záhradnú hadicu a zmieša sa podľa odmeriavaného množstva vody. Výhodou tekutého prostriedku je, že nemusíte vyliezť na strechu, ako to musíte urobiť pri posype suchým práškom. Postačí, ak sa postavíte pred dom a hadicou postriekate strechu tak, aby ste dosiahli aj jej vrchol. Ak máte krátku hadicu alebo prúd vody nie je dostatočne silný, môžete sa postaviť aj na rebrík a postriekať strechu z neho.

2. Suchý prášok

Suchý prášok sa nanáša posypaním do viacerých línií, ktoré sú rovnobežné s hrebeňom domu. Rozstupy by mali byť v pomere od 0,5 metra do 1,5 metra. Pri najbližšom daždi sa voda zmieša s práškom a stečie priamo k odkvapu. Môžete očakávať, že asi po týždni by mal mach zmiznúť. Ak zmizne iba časť, musíte počkať, kým ďalší dážď zmije ostatok. Nevýhodou suchého prášku je, že ak príde po vašom posypaní silný vietor skôr ako dážď, môže sa stať, že prášok odfúkne a celý proces nebude mať prospešný efekt.