Ako pestovať a kedy zbierať špargľu

Ako pestovať a kedy zbierať špargľu Zdroj foto: Depositphotos

Táto zdravá zelenina by nemala chýbať na vašom záhone. V článku sa dozviete, ako pestovať a kedy zbierať špargľu.

Špargľa je jednou z tých viacročných zelenín, ktoré ľudia buď milujú, alebo nenávidia. Ide  pritom o neuveriteľne chutnú plodinu plnú vitamínov a minerálov, ako sú vitamíny A, C, K, folát, železo, meď. Obsahuje tiež veľa vlákniny.

Vysaďte na záhrade túto bylinku, tu je 13 dôvodov prečo

Ako pestovať a kedy zbierať špargľu

Ako pestovať špargľu

Špargľa je trvalka. Pri správnej starostlivosti môže jedna rastlina rásť desať a viac rokov. Jej výhodou je, že ju môžete pestovať na rovnakom mieste neobmedzene dlho. Špargľa môže byť dosť agresívna a ťažko sa jej zbaviť, preto pri výbere vhodného miesta na jej výsadbu buďte opatrní, aby vám nevytlačila zo záhona ostatné rastliny.

Výber vhodnej lokality

Pôda, kde chcete pestovať túto zeleninu, by mala byť dobre odvodnená. Miesto by malo byť chránené pred vetrom a malo by mať aspoň 6-8 hodín slnečného žiarenia denne. V ideálnom prípade ak je záhon aj čiastočne tienený počas letných popoludňajších horúčav.

Špargľu miluje aj väčšina bylinožravcov (králiky, veveričky, jelene, hraboše, kozy…) a väčšina všežravcov (hydina, prasatá, potkany, myši…). Preto sa odporúča pestovať  plodinu v dobre oplotenej záhrade.

Určite, koľko miesta špargľa potrebuje

Predtým, ako začnete s prípravou pôdy, musíte presne zistiť, koľko miesta vyčleníte na pestovanie dostatočného množstva špargle pre vaše potreby. Mala by byť zasadená vo vzdialenosti 30 -45 centimetrov od seba s dostatkom priestoru na státie a zber medzi radmi. Stačí, ak vysadíte desať sadeníc.

Špargľa potrebuje pH pôdy 6,5 až 7,5. Je dobre pred výsadbou zapracovať do zeme dobre vyzretý kompost.

Kedy sadiť špargľu

Táto zelenina sa vysádza skoro na jar alebo na jeseň. Prakticky ju môžete sadiť počas celého roka, len musí mať ideálnu teplotu pôdy pre výsadbu. Ideálne podmienky výsadby má špargľa pri teplote pôdy okolo 10 °C, teplota vzduchu by mala byť od 6 do 21 °C a takisto ju treba pravidelne zavlažovať.

Pestovanie špargle je veľmi podobné ako sadenie zemiakov. O tom sme hovorili v tomto článku.

Kedy zbierať špargľu

Prvú úrodu môžete zbierať až počas štvrtého roku po výsadbe. Na zber sú vhodné výhonky dlhé okolo 20 centimetrov. Môžu sa zbierať aj kratšie výhonky, ktoré majú dokonca lepšiu chuť. Musia byť však hrubšie.

Nabudúce si povieme niečo o škodcoch a chorobách, s ktorými sa môžu stretnúť pestovatelia špargle.