Ako pestovať kel kučeravý

kel kučeravý Zdroj foto: Pixabay

Nenáročná a mrazuvzdorná zelenina by nemala chýbať vo vašej záhradke. Ako pestovať kel kučeravý? 

Kel kučeravý je možné zbierať postupne, vydrží na záhone do neskorej jesene alebo aj celú zimu a navyše je zdravý a nenáročný na pestovanie. To je len niekoľko výhod, pre ktoré sa ho oplatí pestovať aj vo vašej záhrade.

Pripravte si čipsy z kelových listov, nebudete ľutovať

Ako pestovať kel kučeravý

Táto zelenina nemá žiadne špeciálne nároky. Vyžaduje iba pravidelné zalievanie. Môžete ho vysadiť po tom, čo zo záhonu vytiahnete hrach, skoré zemiaky alebo šalát. Keďže vydrží mráz až do – 10 °C, z čerstvých listov kelu sa môžete tešiť od septembra do marca. Listy sa zbierajú postupne podľa potreby odspodu rastliny smerom k vrcholu. Môže sa stať, že kel kučeravý namrzne pri silnejšom dlhotrvajúcom mraze, to však nevadí. Potom stačí, ak so zberom počkáte, kým mráz prestane. Vždy však pozbierajte iba toľko, koľko dokážete minúť. Takéto kelové listy totiž rýchlo vednú.

Z kelu kučeravého sa dajú konzumovať aj mladé kvetné výhonky ešte s nerozvinutými púčikmi. Hodia sa do šalátu, alebo ich môžete podusiť na masle. 

Najkvalitnejšie sú mladé listy, pretože obsahujú najviac vitamínu C. Na pestovanie môžete zvoliť zelené odrody ako Kapitan F1, Winterbor F1. Obľubu získavajú aj modročervené či červenohnedé druhy, napríklad Scarlet.