Ako pestovať nežné macešky zo semien

Ako pestovať nežné macešky zo semien Zdroj foto: Depositphotos

Pripravte sa na krásnu jarnú záhradu. Ako pestovať nežné macešky zo semien? 

Pestovanie macešiek zo semien nie je ťažké. Táto vďačná rastlina vás odmení množstvom jedinečne sfarbených kvetov, ktoré ozdobia vašu kvetinovú záhradu.

Ako pestovať nežné macešky zo semien

Tieto mrazuvzdorné kvietky patria medzi prvé, ktoré nás potešia svojimi farbami počas jari. Macešky sú však okrem toho jedlé a dajú sa z nich pripravovať sirupy i želé, jednoducho a bez námahy. Kvety sa dajú kandizovať aj ako sladká pochúťka a niektorí ich radi používajú ako ozdobu na tortu alebo posypú nimi šalát.

 

Ako pestovať nežné macešky zo semien
Zdroj foto: Depositphotos

Macešky sa dajú pestovať zo semien, ale treba ich vedieť včas zasadiť. Všeobecne platí, treba ich sadiť tri mesiace pred dátumom, kedy chceme, aby nám zakvitli. Napríklad chceme, aby kvitli už v polovici apríla, čiže na Veľkú noc, tak ich vysievame v januári. Alebo keď chceme mať pestrú jeseň počas dušičiek, tak semená treba sadiť koncom júla.

Výsev semien

Macešky majú povesť, že sa ťažko pestujú zo semien, ale nie je to celkom pravda. Začneme tým, že vezmeme vhodný kvetináč či špeciálne kvetináče s drenážnymi otvormi a naplníme ich substrátom. Pôdu dobre zalejeme a uistíme sa, že je dôkladne vlhká. Prebytočnú vodu necháme odtiecť cez drenážne otvory. Keď prebytočná voda odtečie, je čas zasiať semená!

Zabudnuté vidiecke trvalky vhodné do každej záhrady

Zasievanie semien

Semená vysypeme do ruky. Osivo je menšie ako semená paradajok, ale stále je dostatočne veľké na to, aby ho nebolo možné vybrať, no po jednom sa to nedá. Ak máme problém to urobiť prstami, môžeme opatrne použiť pinzetu. Semená vysievame buď po dvoch do jednej nádoby, alebo ich rozsypeme po povrchu pôdy. Avšak po vzídení ich budeme musieť pretrhať. Osivo netreba zakrývať pôdou, stačí iba jemne pritlačiť. Po vysiatí nádoby zakryjeme priesvitnou fóliou, aby sme udržali vlhkosť.

Keďže macešky potrebujú tmu, aby vyklíčili, nádoby prikryjeme ešte uterákom a dáme na miesto, kde je rovnaká teplota. Najideálnejšia je okolo 18 °C. Pri dodržaní podmienok macešky vyklíčia za 4 až 7 dní. Hneď ako väčšina semien začne klíčiť – odstránime uterák a umiestnite podnos/nádobu na svetlo. Pôdu treba udržiavať rovnomerne vlhkú a fóliu odstránime vtedy, keď začne klíčkom brániť v raste.